Souhlas švýcarského parlamentu s daňovou dohodou se Spojenými státy, která ovlivní budoucnost bankovního gigantu UBS, je nadále nejistý.

Dohodu totiž v úterý schválila dolní komora, ale vyzvala k referendu o dohodě a návrh tak vrátila horní komoře. Odložila tak definitivní rozhodnutí na konec týdne, napsala agentura Reuters.

Aby dohoda mohla platit, je vyžadován souhlas ve všech bodech obou komor parlamentu, přičemž tak musí být učiněno do konce týdne.

Dolní komora s vrácením dohody zároveň navrhla, aby voliči dostali možnost rozhodnout v celonárodním referendu, čímž by mohli zvrátit postoj horní komory, která návrh na referendum předtím odmítla. Horní komora již jednou dohodu schválila, odmítla ale návrh referenda.

Obě komory mají čas vyřešit své rozdílné postoje o referndu do pátku 18. června, kdy naposledy zasedá parlament. V pátek se tedy bude každá komora zabývat otázkou referenda samostatně. Pokud by postoje komor byly nadále odlišné, musela by zasednout společná komise se zástupci obou komor a pokusit se dostat přes neshody.

Referendum nakonec být nemusí

Pokud by došlo ke shodě na pořádání referenda v obou komorách, neznamená to ještě, že lidové hlasování určitě proběhne. Nejméně 50 000 švýcarských občanů nebo alespoň osm z 26 kantonů musí totiž ještě podepsat žádost o takzvané 'zvláštní referendum', aby mohlo být lidové hlasování uspořádáno, napsala agentura Bloomberg.

"Zákonodárci nakonec dohodu schválí, aniž by bylo vypsáno referendum" řekl pro agenturu Bloomberg Franco Taisch, profesor obchodního práva na univerzitě v Lucernu. "Otázkou je pro Švýcarsko příliš důležitá a současná situace by nepomohla reputaci země v zahraničí."

Hrozba pro UBS

Schválení daňové dohody by umožnilo, aby největší švýcarská banka UBS předala informace o bankovních účtech do USA. To by ji mohlo ale srazit na kolena.

Americká vláda loni rozhodla, že nebude švýcarskou banku stíhat za daňové úniky, když Švýcarsko slíbilo, že do letošního srpna poskytne údaje o 4450 klientech z USA, kterým UBS zřejmě pomohla k daňovým únikům. Znamenalo by to ale porušení švýcarského zákona o bankovním tajemství.

UBS již poskytla veškeré informace o účtech daňovým úřadům, neschválení dohody v parlamentu však nyní brání Švýcarsku předat je do USA. Předávka informací se tak zřejmě nestihne do srpnového termínu, což by mohlo znovu spustit soudní spory v USA proti bance.