Španělsko v pondělí poprvé přiznalo, že některé jeho banky se dostaly do krize likvidity a zahraniční banky jim odmítají poskytovat krátkodobé úvěry na mezibankovním trhu. Náměstek ministryně financí Carlos Ocana však popřel, že by země stála na pokraji dluhové krize řeckého typu a že by pomýšlela na podobnou masivní finanční záchranu, jakou získali Řekové.

Španělsko potřebuje v červenci získat na splacení starých dluhů 16,2 miliardy eur. Je schopno si půjčovat na trhu, rizikové přirážky k úrokům z jeho dluhopisů však stále rostou. V pondělí se přirážka desetiletých španělských obligací k německým dluhopisům (rozdíl výnosů španělských a německých dluhopisů) zvýšila asi o 0,1 procentního bodu na 2,02 bodu poté, co německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že prezident Evropské centrální banky Jean -Claude Trichet a předseda Evropské komise José Barroso "podporují evropskou finanční pomoc Španělsku" a "obávají se o španělské banky".

Španělé: Máme problémy, ale pomoc nepotřebujeme

"Je to skutečně problém," řekl Ocana na podnikatelské konferenci v severním Španělsku na otázku po nedostatku peněz v menších bankách. Prohlásil však, že vláda svými plány rozpočtových úspor a strukturálních ekonomických reforem pracuje na obnovení důvěry. "Španělsko nepotřebuje žádné dodatečné financování od mezinárodních institucí. Tyto pověsti jsou nepravdivé a já je popírám," dodal Ocana.

Stejným způsobem odpověděl mluvčí ministerstva financí už v pátek na zprávu jiného německého listu Financial Times Deutschland, podle které se Evropská unie už připravuje na pomoc Španělsku pro případ, že o ni Madrid požádá. Podle listu by Španělsko potřebovalo pomoc, pokud se zhorší problémy v jeho bankovním sektoru. Zprávu listu popřel i mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.

Zdroje z bankovních kruhů minulý týden agentuře Reuters sdělily, že krize likvidity postihuje spořitelny a malé banky, nikoli však největší finanční instituce jako BBVA nebo Banco Santander. Španělský bankovní sektor je pod tlakem od minulého měsíce, kdy centrální banka převzala malou spořitelnu CajaSur a poukázala tím na prekérní pozici jiných malých finančních institucí.

Španělské banky mají další problém - chybí jim úvěry - čtěte ZDE

Španělská spořitelna Caja Madrid požádá o 3 miliardy eur z vládního fondu - čtěte ZDE

Ratingová agentura Fitch na konci května snížila hlavní ratingovou známku Španělska na stupeň AA-plus. Po snížení ratingu Španělska se na trhu začaly znovu objevovat obavy, že země směřuje k dluhové krizi, ze které ji bude nutné zachraňovat podobně jako Řecko.

Vláda nařídila škrty

Španělský parlament minulý měsíc těsnou většinou schválil plán rozpočtových úspor v hodnotě 15 miliard eur (386 miliard Kč). Ten má letos snížit rozpočtový deficit na 9,3 procenta hrubého domácího produktu z loňských 11,2 procenta HDP a v příštím na šest procent. Proti připravovaným škrtům stávkovali státní úředníci a odbory mluví o generální stávce.

Španělsko míří ke generální stávce. Odbory odmítají vládní reformu úspor - čtěte ZDE

Problém španělských bank považuje za vážný i hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. "Celý svět má před nosem nový problém a skoro nikdo ho nevidí. Tím problémem jsou španělské banky. Namísto aby se na ně všichni zaměřili, investoři i média se dnes věnují naprostým banalitám a jsou z nich dokonce nadšeni."

"Obavy o osud španělských bank už v médiích vyjadřují i bankéři a kurz eura se tváří, jako když to nevidí. Zatím vyschly zdroje „jen“ bankám. Problém je, že brzo vyschnou i zbytku podnikového sektoru. Španělská ekonomika se zadře. Prémie za riziko ve Španělsku dále poroste, pokud se nedočkáme zásadních změn," domnívá se Pikora.