Návrh ministryně

3,2

Ministryně Jurásková chce pro příští rok zvýšit platby státu pojišťovnám o více než tři miliardy. Jen tak se podle ní zdravotnictví může vyhnout krizi.

767

korun měsíčně by měl podle Juráskové platit stát v roce 2011 zdravotním pojišťovnám za každé dítě či za každého důchodce a nezaměstnaného. To je o 44 korun více než dnes.

55

Celkem by měl stát podle Juráskové za své pojištěnce platit přes 55 miliard korun. Letos je to něco málo přes 52 miliard.

Vláda Jana Fischera dnes bude rozhodovat o poslední opravdu důležité věci, kterou ještě může sama ovlivnit. Určí totiž, zda na příští rok zvýší nebo zmrazí zdravotní pojištění, které platí stát za studenty, děti, důchodce, nezaměstnané a další státní pojištěnce. Právě na tomto rozhodnutí přitom bude záležet, jestli bude mít VZP první půlrok příštího roku dost peněz na placení zdravotní péče.

HN zjistily, že ministryně zdravotnictví Dana Jurásková nakonec bude chtít, aby stát zvýšil své platby zdravotním pojišťovnám o 3,2 miliardy korun. A to je zhruba o půl miliard víc, než se čekalo.

Polštář pro reformu

Jurásková požaduje více peněz z toho důvodu, že VZP a některým dalším pojišťovnám dojdou již na konci letoška rezervy nastřádané z minulých let. A protože příští rok má mít zdravotní pojištění kvůli krizi podobně jako letos deficit osm miliard, hrozí, že pojišťovny budou platit doktorům a nemocnicím pozdě, což může způsobit odložení některých výkonů a plánovaných operací.

"Mou povinností je, abych nedopustila zadlužení systému, a tím i omezení dostupnosti a kvality zdravotní péče do doby, než bude provedena reforma zdravotnictví. I kdyby reforma proběhla už od 1. ledna příštího roku, tak se úspory projeví nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2011, takže ty 3,2 miliardy korun mají vykrýt dobu, než se reforma spustí," vysvětlila HN Jurásková.

Za jednoho člověka z více než šesti milionů lidí, za něž platí pojištění stát, by tak měla vláda příští rok platit místo dnešních 723 korun měsíčně o 44 korun víc. Zvýšení plateb státu na 767 korun za jednoho státního pojištěnce by mělo minimálně oddálit scénář z let 2005 a 2006, kdy kvůli velkým dluhům VZP musely nemocnice například prodloužit čekací doby na plánované operace kyčelních kloubů.

Lidé tehdy zároveň nedostávali léky, které potřebovali, lékaři nemohli nabírat nové pacienty a centra specializované péče odmítala léčit drahé pacienty. "Se zpožďováním plateb máme zkušenosti už z let 2005 a 2006 a já si opravdu myslím, že zdravotnictví může čekat v první polovině roku bez zvýšení plateb státu malér," varuje Jurásková.

Lékaři, pojišťovny i nemocnice docela logicky návrh Juráskové schvalují. "Letošek bychom díky rezervám pojišťoven z minulých let měli zvládnout. Roku 2011 ale může být kvůli deficitu zdravotního pojištění s placením zdravotní péče opravdu problém. Proto bychom zvýšení plateb vlády za státní pojištěnce uvítali, než se rozběhne reforma zdravotnictví, která zvýší spoluúčast pacientů," říká třeba šéf Fakultní nemocnice v Brně Roman Kraus. A dost podobně se vyjadřuje i prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Těžké vládní dilema

S prosazením vyšších dotací státu pojišťovnám to však bude mít Jurásková těžké. Ministr financí Eduard Janota jí ještě před zasedáním vlády na dnešní poradě ekonomických ministrů sdělí, že na vyšší dotace státu zdravotním pojišťovnám nemá peníze. Návrh Juráskové by totiž zvýšil již tak obrovský schodek rozpočtu na příští rok právě o 3,2 miliardy. "Mým úkolem je snižovat státní výdaje, a ne je zvyšovat. Vím, že se letos vyčerpají rezervy některých pojišťoven, já ale v rozpočtu, který dělám, s navyšováním plateb za státní pojištěnce nepočítám. Zdravotnictví by mělo hledat rezervy uvnitř systému," vysvětluje Janota.

Ministr financí bude mít už tak co dělat, aby kvůli tvrdým škrtům dospěl ke snížení deficitu na příští rok ze 163 miliard na zhruba 145 miliard korun. Jen tak totiž Česko sníží schodek veřejných financí pod tři procenta HDP a bude plnit své vlastní rozpočtové sliby, jež dalo Evropské unii.

Fischerova vláda tak stojí před značně těžkým dilematem: buď pro příští rok ve prospěch zdravotnictví stát více zadluží, nebo bude za cenu úspor státu riskovat zdravotnickou krizi. Této volbě se ale v žádném případě nevyhne. Zvýšení dotací pro zdravotnictví je výhradní pravomocí vlády a ta o něm musí rozhodnout do 30. června. Po tomto datu totiž jakákoli vláda tuto pravomoc pro rok 2011 ztrácí.


FOTO: Těžký úkol

Ministryně Dana Jurásková se bude snažit přesvědčit premiéra Jana Fischera o nezbytnosti zvýšení plateb za státní pojištěnce.


foto: čtk