Lidí, kteří mají problémy se splácením, stále přibývá. Rostoucí potíže s dluhy, které podle odhadů ekonomů vyvrcholí až letos, nově potvrdil tuzemský registr dlužníků Solus. Počet neplatičů, jež evidoval na konci minulého měsíce, už překročil hranici 900 tisíc. Znamená to, že jen v samotném tomto registru je už každý desátý Čech.

Nárůst neplatičů potvrzují i domácí banky. Podle ČNB objem nesplácených půjček Čechů v celém bankovním sektoru ke konci dubna vystoupal na skoro 40 miliard a meziročně se zvýšil o více než polovinu.

V evidenci Solusu jsou dlužníci většiny bank, splátkových a leasingových společností a čtyř mobilních operátorů. Nejde přitom o lidi, kteří se jednorázově zpozdili ve splátce. Objeví se v něm jen ti, kteří dluh nevyrovnají ani po několika upomínkách. Do tohoto registru se totiž dostanou lidé až po nezaplacení tří splátek za sebou.

Problémy se splácením Čechů rostou, i když finanční domy zpřísnily podmínky a odmítají zájemce, kteří se v minulosti zpozdili se splácením.

Jen od konce minulého roku do května Solus zaznamenal nárůst neplatičů o čtyři procenta. Celková dlužná částka po splatnosti ale ve stejném období nabobtnala bezmála o devatenáct procent a vyšplhala se už k 27 miliardám korun.

Zpřísnění podmínek má však i pozitivní efekt. Podle tajemníka Solus Jana Stopky se zvyšuje počet neplatičů, kteří se snaží vyrovnat starší závazky, aby měli šanci získat v budoucnu půjčku. "Letos tak bylo uhrazeno již více než 134 tisíc dluhů," uvedl Stopka.

Češi koncem dubna dlužili bankám celkem 973 miliard. Jejich dluhy tak narostly o 95 miliard korun.

Související