Vedení Českých drah může prodat podíl v dceřiné firmě Traťová strojní společnost (TSS). Převod akcií na vítěze tendru, Ostravské opravny a strojírny (OOS), včera schválil řídící výbor, který v ČD plní funkci valné hromady. Uvedl to mluvčí drah Radek Joklík.

Za svůj 51procentní podíl v TSS dostanou dráhy od ostravské strojírny přes 600 milionů korun. Jmenovitá hodnota 76 akcií je 380 milionů korun. Dráhy se chtějí dceřiné firmy zbavit, neboť její činnost se podle Joklíka zásadně liší od podnikatelského zaměření Českých drah, které fungují jako dopravce.

Akciová společnost TSS vznikla v lednu 2005 transformací Českých drah jako jejich stoprocentní dcera. V roce 2006 vstoupil do TSS strategický partner, firma OHL ŽS, dráhy si však ponechaly většinový podíl. O jeho prodeji rozhodlo vedení drah loni v červenci.

Traťová strojní společnost se specializuje na údržbu a pokládku železničního svršku, vlastní a provozuje řadu speciálních kolejových strojů, například jeřáby, podbíječky nebo svářečky kolejnic. Své služby poskytuje státní Správě železniční dopravní cesty a soukromým stavebním firmám. TSS od svého vzniku hospodaří se ziskem.

České dráhy v prvním čtvrtletí roku hospodařily se ziskem dva miliony korun. Výsledek je o 125 milionů korun lepší než za první čtvrtletí loni.

Související