Lídr tuzemského pivovarnického trhu Plzeňský Prazdroj neměl dobrý rok. Loňské výsledky poznamenal víc než jindy výrazný propad spotřeby na celém trhu. Společnosti, která ovládá téměř polovinu produkce piva u nás, klesl hrubý zisk o procento na 4,7 miliardy korun a tržby se propadly o 2,5 procenta na 15,4 miliardy.

Fiskální rok Prazdroje končí v březnu, takže na rozdíl od konkurence zahrnují výsledky i letošní první tři - na prodeje extrémně slabé - měsíce. "Trh ovlivnilo výrazné zvýšení spotřební daně a DPH v lednu a také růst nezaměstnanosti. Po několika letech nárůstu spotřeba na českém pivním trhu již druhý rok po sobě poklesla," komentuje vlivy, které zasáhly Prazdroj i další pivovary u nás, Doug Brodman, šéf skupiny Plzeňského Prazdroje, do které patří pivovary v Plzni, Nošovicích a Velkých Popovicích.

Prazdroji, který ovládá světová dvojka SABMiler, se jakž takž daří udržet prodeje svého prémiového piva Pilsner Urquell, ale velký pokles obecně zaznamenávají především výčepní piva, označovaná nejčastěji jako desítky. Klesá tak vytrvale i zájem například o výčepní Gambrinus, který je v této kategorii nejprodávanějším pivem u nás.

Prazdroji se loni dařilo jen v licenční výrobě v zahraničí, která vzrostla o 15 procent. Domácí prodej ale propadl o 4,4 procenta a export o víc než deset procent.

Poklesem prodeje je ale postižený celý trh. Loni vyprodukovaly pivovary v Česku zhruba 18,6 milionu hektolitrů, tedy o 5,9 procenta meziročně méně. Důvodem je léta nevídaný pokles především u největších pivovarnických skupin u nás - kromě Prazdroje i u Staropramene, Heinekenu a Budvaru, které dohromady ovládají tři čtvrtiny trhu.

Celkový prodej Pivovarů Staropramen, pod které spadá pivovar v Praze a ostravský Ostravar, se loni propadl o sedm procent na tři miliony hektolitrů. Trojka trhu, skupina Heineken, uvařila loni 2,62 milionu hektolitrů piv značek, jako jsou Starobrno, Krušovice, Zlatopramen či Březňák. Je to o 5,2 procenta méně než v předchozím roce. Budvaru domácí prodej klesl o 4,4 procenta a export stagnoval.

Přestože velké pivovary loni pohořely, řada středních a menších naopak rostla. Meziročně vyšší produkci zaznamenaly třeba pivovary Černá Hora, Bernard a Svijany. A rostou i v tomto roce, kdy se celý pivní trh potýká se zdražením a dalším poklesem poptávky.


Více o výsledcích Prazdroje na www.ekonomika.ihned.cz

Související