Hokejisté Chicaga Blackhawks se v zámořské NHL stali vítězi Stanley Cupu. V šestém utkání finálové série zvítězili na ledě Philadelphie Flyers 4:3 v prodloužení. Zisk cenné trofeje, na níž tradiční klub čekal od roku 1961, zajistil gólem v čase 64:06 útočník Patrick Kane. V týmu Černých jestřábů se z vítězství radují i slovenští forvardi Marián Hossa a Tomáš Kopecký.

Domácí trenér Laviolette nakonec vsadil v brance opět na Leightona, přestože ten byl v pátém utkání střídán již po první třetině. Chicago se naopak představilo se stejně pozměněným složením útoků, které zvolil pro minulý zápas trenér Quenneville, tedy s rozdělenými tahouny týmu Kanem, Toewsem a Byfuglienem, jež tvořili v úvodu finále první formaci.

Od začátku velké tempo

Duel začal v obrovském tempu, které navíc umocňoval jen minimální počet přerušení hry. Již pár vteřin od zahájení prověřil Leightonovu pozornost nepříjemnou tečí spoluhráč Briere. V deváté minutě putoval na trestnou lavici Pronger, v přesilovce pálil od modré čáry Keith, jeho tečovaná rána skončila na tyči a dorážet do prázdné branky mohl Toews, ale poskakující kotouč minul.

V 17. minutě už se ale hosté dočkali. Na trestnou lavici usedl znovu Pronger a zvedal se již po 20 vteřinách hry, když se z dorážky po střele Toewse prosadil Byfuglien. Blackhawks sice vyhráli první třetinu na střely jasně 17:7, ale do kabin odcházeli za nerozhodného stavu. Jen 27 sekund před přestávkou totiž stejným způsobem kontroval Hartnell, když svou dorážkou z hranice brankoviště využil početní výhodu po vyloučení Sopela za 26 vteřin, které uplynuly z jeho trestu.

V nástupu do druhého dějství se po Hossově chybě řítil sám na hostující branku Gagne, ale Niemi mu překazil radost. Následovala přesilovka Chicaga a krátce po jejím skončení se ocitl tváří v tvář Leightonovi Ladd, při bekhendovém zakončení ovšem těsně minul. Přesně po 28 odehraných minutách šli Flyers do vedení, když se před Niemiho dostali Leino a zakončující Briere, jenž měl snadnou úlohu.

Vzápětí mohl při přesilovce vyrovnat Toews, nedokázal však zvednout puk přes Leightonův beton. Početní výhodu Blackhawks sice překazilo vyloučení Hossy, ale co se nepovedlo Toewsovi, dokázal po chvilce Sharp, který při hře čtyři na čtyři prostřelil Leightona. Ve 38. minutě byl dokonán další obrat ve skóre; střelu Hjalmarssona výtečně tečoval před brankou clonící Ladd a Chicago znovu vedlo.

Flyers mohli v závěru rozhodnout

Ve třetí třetině byla hra obou týmů velmi podobná a bylo z ní dobře patrné, že nikdo nechce udělat chybu. Letci se však při jednobrankovém manku museli tlačit dopředu přece jen o něco více. V polovině třetí části měl vyrovnání na holi Briere, bekhendem ale zamířil těsně mimo. V 55. minutě se na druhé straně dostali do přečíslení tři na dva hosté, pojistku ke svému vedení však nepřidali.

Slibnou možnost na vyrovnání vzápětí nepřetavil v gól Giroux. Flyers nemuseli litovat dlouho. V začínající 57. minutě srazil Hossa Leinovu přehrávku směrem na vlastní branku a Hartnell pohotově uklidil puk za brankovou čáru. Otřesení hosté mohli být poté hodně rádi, že neinkasovali rozhodující úder. Především při šanci Cartera, který v obrovské šanci nastřelil ležícího Niemiho, při nich stáli všichni svatí. A když pár vteřin před závěrem nerozhodl ani Hossa, musel se zápas prodlužovat.

Nastavení mohl již po 20 sekundách ukončit Giroux, Niemi však svůj tým znovu podržel. Jak se po chvilce ukázalo, šlo o klíčový zákrok. Na začátku 65. minuty našlápl do útočného pásma Kane a po 49 letech utnul přesnou ranou na zadní tyč čekání Chicaga na opětovný zisk Stanleyova poháru.

Finále play off NHL - 6. zápas:

Philadelphia Flyers - Chicago Blackhawks 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Hartnell (Briere, Pronger), 28. Briere (Leino, Krajíček), 57. Hartnell (Leino, Briere) - 17. Byfuglien (Toews, Kane), 30. Sharp (Bolland, Keith), 38. Ladd (Hjalmarsson, Kane), 65. Kane (Campbell)
Rozhodčí: Walkom, Sutherland - Morin, Miller
Vyloučení: 5:4