Čínské regulační orgány ve středu schválily žádost tamního finančního ústavu Agricultural Bank of China (AgBank) o vydání akcií na burze.

Primární emise (IPO), ke které se banka chystala delší dobu, patrně vynese přes 23 miliard dolarů (asi 434 miliard Kč), což by z ní učinilo vůbec největší primární emisi na světě. Primát dosud držela další čínská banka Industrial & Commercial Bank of China, které primární emise v roce 2006 vynesla přes 22 miliard dolarů.

Podle dubnové reportáže listu Financial Times by dokonce hodnota IPO by mohla vyšplhat až k 29 miliardám dolarů.

Banka plánuje takzvanou duální kotaci, její akcie by se tedy objevily na burze jak v Šanghaji, tak v Hongkongu. AgBank je poslední a zároveň nejmenší ze čtveřice obřích čínských bank, v nichž si nadále udržuje velký vliv tamní vláda.

AgBank se zaměřuje na klienty z menších měst a vesnic. Na burze se chystá vydat až 53 miliard akcií, což je kolem 15 procent základního jmění ústavu. Pokud se vše odehraje hladce, s akciemi by se mohlo začít obchodovat asi v polovině července.

AgBank je považována za atraktivní pro IPO, neboť v posledních letech dokázala vyřešit své účetní problémy a dosadila nové vedení. Bude těžit z nové politiky vlády, která podporuje venkov. A banka má, hlavně ve venkovských oblastech, 24 tisíc poboček a 30 tisíc bankomatů.

"Produkce potravin je strategickou prioritou pro čínskou vládu a ABC by z toho měla profitovat," uvedl před měsícem pro FT  jeden hongkongský bankéř.

Čínské banky půjčily loni 590 miliard jüanů, více než dvojnásobek objemu v roce 2008. V době celosvětové ekonomické krize totiž vláda povzbuzovala trh k poskytování úvěrů.

Banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of Communications, Bank of China a China Merchants Bank již oznámily, že plánují získat více kapitálu.

Tlačí je k tomu i regulátor trhu, který zpřísňoval kapitálové požadavky pro banky a snažil se zpomalit příliv nových bankovních úvěrů. Měl totiž strach z bubliny na trhu a možné inflace.

Nyní tlak na další kapitál zesiluje, protože považuje podmínky na trhu za příznivé. Navíc se dosud neprojevily důsledky špatných loňských úvěrů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru