Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft

Ve Francii dnes začíná dlouho očekávané drama. Před soudem stane Jérome Kerviel, makléř, který měl nepovolenými obchody připravit banku Société Générale o 4,9 miliardy eur (téměř 127 miliard korun).

Na lavici obžalovaných tak usedne třiatřicetiletý bývalý obchodník s cennými papíry, který přiznává, že kvůli jeho nezajištěným obchodním transakcím mohla druhá největší banka v zemi přijít v lednu 2008 až o 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu korun).

Kervielovi nyní hrozí až pět let vězení a pokuta ve výši 375 tisíc eur (asi 9,7 milionu korun) a pokud ho soud shledá vinným ze zneužití důvěry, počítačové techniky a padělání dokumentů, bude muset zaplatit i miliardovou škodu.

Když jeho případ vyšel před dvěma roky najevo, byl Kerviel oslavován jako Robin Hood, který bojuje proti finančnímu kapitalismu. Teď se ale veřejnost těší na strhující klání mezi dvěma nejlepšími francouzskými právníky, kteří proti sobě zasednou ve starobylém sále pařížského Palais de Justice. Kerviela bude zastupovat Olivier Metzner a zájmy SocGen Jean Veil.

Většinou přitom tito dva právníci stáli na stejné straně. "Je to můj souputník na jedné justiční cestě," říká o Metznerovi Jean Veil, který je synem Simone Veilové, bývalé ministryně zdravotnictví a bojovnice za práva žen.

Metzner má před sebou těžký úkol - bránit Kerviela, který sám přiznává porušování obchodních limitů banky a falšování dokumentů. Tohoto právníka ale obtížné případy přitahují. K jeho bývalým klientům patří například Manuel Noriega, bývalý panamský diktátor obviněný z praní špinavých peněz, nebo Bertrand Cantat, francouzský zpěvák, který svoji přítelkyni zmlátil do bezvědomí.

Metzner je již třetím právníkem, který má za úkol Kerviela obhajovat. "Když se objeví případ, ve kterém proti sobě stojí člověk a systém, bráním člověka a ne systém," odpovídá Metzner na otázku, proč se obhajoby Kerviela ujal.

Jean Veil má na rozdíl od Metznera bohatou sbírku velkých korporátních klientů, jako je například mediální skupina Lagardere nebo ropná společnost Total. Je také právníkem bývalého prezidenta Jacqua Chiraka a zastupoval i Dominiqua Strausse-Kahna, současného šéfa Mezinárodního měnového fondu.

Celý případ se bude točit kolem Kervielových tvrzení, že jeho nadřízení o jeho obchodech věděli a že překračování obchodních limitů bylo v SocGen zcela běžné. "Čekám, až to, že mu jeho nadřízení pomáhali, pan Kerviel dokáže," řekl o tvrzeních bývalého makléře Veil.

Oba právníci slibují, že v případu se objeví "překvapení". Vedení SocGen jen doufá, že na ně nedojde před 15. červnem, kdy by banka měla investorům představit svou dlouhodobou strategii.

Banka do zlepšení systému vnitřní kontroly investovala asi 130 milionů eur (3,4 miliardy korun). Frédéric Oudéa, bývalý finanční ředitel v dobách Kervielovy aféry, který nahradil na postu generálního ředitele Daniela Boutona, provedl změny v managementu a slíbil, že znovu zvýší zisk společnosti.

Analytici nepředpokládají, že by soudní řízení banku závažným způsobem ovlivnilo. "Uběhlo už hodně času a banka má nový management, který učinil další opatření ke zlepšení vnitřní kontroly. Jediné riziko by bylo, pokud by do případu byl zapleten i někdo ze současného vedení banky," řekl FT jeden z analytiků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru