Český biochemik Jiří Friml získal v Německu Körberovu cenu pro evropskou vědu 2010 za průlomové práce o genetice rostlinných buněk. Ocenění je dotováno částkou 750.000 eur (přes 19 milionů korun) a vědec ho převezme 7. září na hamburské radnici. Oznámila to dnes Körberova nadace v Hamburku, která cenu uděluje.

Molekulární biolog Friml badatelsky pracoval v Brně, v Kolíně nad Rýnem a v Tübingenu. Od roku 2007 působí na katedře systémové biologie rostlin na univerzitě v belgickém Gentu. Cenu dostal za výzkum geneticko-biologických buněčných procesů, které řídí vývoj rostlin.

Frimlovo zkoumání se zabývá růstovým hormonem auxinem, na jehož rozdělení závisí, kde má rostlina vrchní a dolní část, jak silně v kterém směru roste a kde zakládá které orgány. Tyto poznatky jsou milníkem nejen pro chápání četných fyziologických procesů rostlin, ale mají velký význam také pro zemědělský a lékařský výzkum, uvedla nadace v Hamburku.

"Jiří Friml je nejen absolventem Masarykovy univerzity, ale aktivně se podílí také na výzkumných projektech Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty a vede zde doktorské studenty," uvedla mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.

Friml ukončil studia v roce 1998 s titulem Mgr., postgraduál v roce 2002, kdy získal titul Ph.D. Jeho závěrečná práce má název Buněčná biologie polárního transportu auxinu v Arabidopsis thaliana. Körberova cena je každý rok udělována evropskému vědci, který uskutečnil inovativní, pro budoucí vývoj významný výzkumný úkol.