Tisíce dětí stráví i letošní prázdniny na táborech. Stoupá zájem o tábory příměstské, kam děti dochází na celodenní program. Pobytové tábory ve srovnání s loňským rokem lákají méně.

Například brněnské Středisko volného času Lužánky pořádá 44 letních a 96 příměstských táborů. Letních táborů výrazně ubylo. Naopak zájem o příměstské tábory roste a letos je nabídka opět bohatší, řekla ČTK za Lužánky Milena Bogdálková.

Příměstské tábory jsou podle ní tak oblíbené proto, že se děti vracejí každé odpoledne domů a spí ve vlastní posteli. "Účastní se jich často mladší děti, které by si netroufly jet samy," uvedla. Rodiče mají navíc děti pod dohledem. Přitom vědí, že je o ně přes den dobře postaráno.

Den za 200 korun

Pražské domy dětí a mládeže, ale i sportovní kluby a soukromé organizace také nabízejí příměstské tábory. Podle Soni Štefflové z Informačního centra pro mládež je o tyto tábory rok od roku větší zájem, díky dotaci magistrátu navíc stojí jeden den včetně jídla 200 korun.

Pro děti od čtyř do deseti let nabízí třeba Junák příměstský tábor ve svém areálu na Žižkově, kde mají děti k dispozici hřiště, travnaté plochy nebo ohniště. Kromě sportování a výprav do přírody budou městští táborníci chodit v létě také do bazénu, zoo nebo plachtit na řece. Celotýdenní program stojí 1200 korun, za jeden den pak rodiče zaplatí 300 korun.

Cesta do pravěku

Ceny táborů se liší podle zaměření, organizátora i podle toho, zda má pořadatel vlastní prostory nebo si je musí najímat, zjistila ČTK. Tábor v přírodě stojí obvykle od 2500 do 3500 korun na dítě, některé trvají týden, jiné dva týdny. Příměstský tábor může stát i méně než 1000 korun nebo kolem tisícikoruny.

Příměstský tábor přitom dávno neznamená pouhé kreslení, skládání origami či zpívání pod střechou. Děti na něm mohou hledat bájný poklad Xapatanu, putovat do pravěku či se stát vzduchoplavcem.

Tábor na vodě i na kole 

Zájem je také o pobyty věnované cizím jazykům, zejména angličtině, a o tábory vodácké či cyklistické. Menší oblibu mají v porovnání s předchozími roky dražší tábory, zejména ty v zahraničí. O klasické tábornictví a život v přírodě už děti nemají takový zájem jako dřív.

Letní tábory už nejsou jen výsadou dětí a mládeže. Tuto zažitou představu nabouralo sdružení Centrum pro všechny, které v Jizbicích na Nymbursku pořádá prázdninové pobyty i pro maminky s dětmi. 

V počtu táborů vede Vysočina 

Vysočina patří mezi kraje s nejvyšším počtem letních dětských táborů v Česku. V kraji se každoročně v téměř třech stovkách táborů rekreuje kolem 25.000 dětí. Rodiče a děti nejen na Vysočině mohou letos už podruhé vybírat z nabídky letních dětských táborů na specializovaném webovém serveru www.cesketabory.cz.

"Letos je na webu rekordní nabídka více než 900 táborů. Další stále přibývají, i když s blížícím se létem už jen zřídka," řekl ČTK jeden z autorů webu Martin Paclík z vedení České rady dětí a mládeže.

Zájemci si na serveru mohou vybrat tábor podle krajů a zaměření, seznámí se s náplní tábora, najdou kontakty na pořadatele, právní poradnu, mapu i elektronický obchod s tábornickými potřebami. Organizátoři mají také možnost prostřednictvím webu ohlásit tábor hygienikům.

Nejvyšší čas objednat dětem tábor

V těchto dnech většina organizátorů letních táborů ukončuje přihlášování účastníků. Rodiče by proto neměli váhat a přihlásit své dítě na tábor co nejdříve, aby bylo ještě volné místo.