Maďarská vláda chce splnit letošní plán rozpočtového deficitu dohodnutý s Mezinárodním měnový fondem /MMF) a Evropskou unií (EU), bude však muset přikročit k dalším úsporám. Prohásil to v sobotu státní tajemník Mihály Varga, který představil výsledky zkoumání stavu ekonomiky a rozpočtu po nástupu nové vlády pravého středu.

Ekonomická situace země je stabilní a nedávné komentáře o možném prodlení reforem maďarských veřejných financí byly "nešťastné", prohlásil v sobotu Varga. "Jakékoli srovnání se zeměmi, které jsou na tom špatně, je nešťastné," řekl Varga novinářům v Budapešti.

"Tato vyjádření jsou přehnaná, a pokud je pronesl některý z kolegů, je to nešťastné. Musím říci, že situace je konsolidovaná a plánovaný deficit je dosažitelný, ačkoli pro jeho dosažení musí vláda učinit další opatření," řekl Varga na opakovanou otázku novinářů, zda je Maďarsko skutečně blízko bankrotu.

Varga tento týden naznačil, že bez dodatečných kroků by mohl deficit letos vystoupit až na 7,5 procenta HDP. Státní tajemník pak v sobotu prohlásil, že čísla v nynějším rozpočtu nejsou reálná a bez hlubokých změn nebude možné cíl splnit.

Podpora Bruselu musel přijít

S Vargovým hodnocením souhlasí i evropský komisař pro měnu a ekonomiku Olli Rehn. Ten se také důrazně postavil proti slovům o bankrotu Maďarska, když poukázal na to, že Maďarsko udělalo v konsolidaci veřejných financí v posledních letech velký pokrok.

"Maďarská ekonomika je teď na cestě k oživení... Jakékoli řeči o fiskální nebo dluhové insolvenci v Maďarsku jsou proto vysoce přehnané," řekl Rehn novinářům v závěru dvoudenní schůzky finančních činitelů skupiny G20 v Koreji.

Představitelé EU a MMF na schůzce zemí G20 rovněž vyzvali maďarského premiéra Gordona Bajnaie, aby země zredukovala deficit veřejných fonací po 4 procenta ze současných 9,3 procenta.

Maďarské finanční trhy v posledních dvou dnech padaly v reakci na vyjádření místopředsedy Fideszu Lajose Kósy, který přirovnal nynější situaci Maďarska ke vzniku dluhové krize v Řecku poté, co tamní nová vláda odhalila účetní podvody předešlého kabinetu.

V pátek se za jeho slova postavil mluvčí premiéra Viktora Orbána, což na trzích vyvolalo paniku. Kurz forintu prudce klesl, což strhlo dolů i další evropské měny včetně české koruny i eura. Padaly ceny maďarských akcií a dluhopisů a obavy z vývoje v Maďarsku se odrazily i na světových trzích.

Vargova slova dala za pravdu analytikům, kteří vyjádření o Řecku chápali jako politickou hru, která má veřejnost smířit s nutností dalších škrtů.

"Je to docela velká změna z jednoho dne na den," komentoval pro agenturu Bloomberg sobotní reakce Gyorgy Barcza, ekonom KBC Groep v Budapešti. "Je to pozitivní zpráva, ale lokální trh se nemusí zotavit rychle, protože nová vláda nyní částečně ztratila důvěryhodnost, což bude muset překonat, a to nějakou dobu potrvá."

Maďarský forint za poslední dva dny klesl vůči euru o 4,8 procenta, což je podle Bloombergu nejhorší výkon ze 177 sledovaných měn. Rozdíl mezi výnosy maďarských a amerických dluhopisů v pátek vzrostl o 149 bazických bodů na 468 bazických bodů, vyplývá z ukazatele  JPMorgan Chase & Co 's EMBI Global Index. A zajišťovací instrumenty CDS na pětileté maďarské státní dluhopisy vzrostly na 430 bps z pátečních 314 bps.