Evropa už téměř dokončila zátěžové testy bank, které by měly ukázat schopnost finančních institucí vydržet propady na trzích a v ekonomice, a jejich výsledky brzy zveřejní. Řekl to šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet na závěr dvoudenního zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20 v jihokorejském Pusanu.

Zátěžové testy bank provádí Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) tvořený národními orgány regulace bankovního sektoru ve 27 zemích EU. V České republice je tímto orgánem Česká národní banka. Výsledek testů CEBS předá ministrům financí EU.

"Očekávám, že poté dojde k náležitému komunikování výsledků," řekl Trichet. Výsledky předchozích podobných testů byly zveřejněny jen rámcově bez podrobností o jednotlivých bankách.

Spojené státy vyzývají Evropu k důkladným zátěžovým testům, které loni na jaře v USA přispěly k obnovení důvěry finančních trhů v bankovní sektor a v podstatě ukončily hlubokou finanční krizi. Americké banky díky zvýšené důvěře trhů získaly opět přístup ke kapitálu a mohly si vyspravit bilance narušené obrovskými odpisy "toxických" hypotečních cenných papírů.

Ministr financí USA Timothy Geithner v dopise kolegům z G20 uvedl, že ozdravení finančního sektoru je pro globální oživení zásadní věcí a zejména v Evropě to vyžaduje další kroky v restrukturalizaci a rekapitalizaci bank.

Guvernér italské centrální banky a předseda globálního Výboru pro finanční stabilitu Mario Draghi uvedl, že evropské banky potřebují zejména zlepšit svou transparentnost. Investoři se nyní obávají, že evropské banky by mohly být ohroženy svými investicemi do vládních dluhopisů zemí ohrožených platební neschopností jako Řecko.

ECB minulý týden odhadla, že banky v eurozóně budou muset do konce roku 2011 odepsat špatné úvěry v hodnotě 195 miliard eur (5,1 bilionu korun). Banky eurozóny už do konce loňského roku odepsaly kvůli finanční krizi úvěry v hodnotě 238 miliard eur.

Dosavadní zátěžové testy v EU ukazovaly, že celkově je stav evropského bankovního sektoru dobrý a banky jsou schopny odolat i případnému dalšímu zhoršení situace. Loni v říjnu zpráva CEBS uváděla, že 22 velkých systémových bank v Evropě je v dostatečně dobrém stavu, aby odolaly zhoršení podmínek.