Česká společnost Profimedia, která spravuje databázi více než 40 milionů fotografií a prodává je většině domácích tištěných médií a reklamních agentur, změnila většinového vlastníka. Zakladatel a dosud jediný majitel firmy Petr Novák prodal šedesátiprocentní podíl fondu Genesis Private Equity Fund II. Sám si ponechal 40 procent firmy a nadále ji povede. Cenu transakce, která se uskutečnila 1. června, nechce ani jedna ze stran zveřejňovat.

Firma s obratem 150 milionů korun využila vstup investora na financování své expanze. "Získaný kapitál chceme využít k rozvoji firmy a expanzi na zahraniční trhy. Jediná smysluplná cesta je akvizicemi tamních aktivních hráčů," uvedl Petr Novák, který firmu Profimedia založil ve svých dvaceti letech jako student pražské VŠE. Během desetiletého rozvoje se firma stala lídrem na českém a slovenském trhu. Působí i v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku, kde chce zvyšovat svůj tržní podíl.

Investiční fond GPEFII s objemem 40 milionů eur (miliardou korun) tak uskutečnil svůj první obchod. Letos plánuje další dvě investice. Mezi investory fondu patří mimo jiné Evropská banka pro obnovu a rozvoj a Česká spořitelna.

Související