Evropská komise vyzvala maďarskou vládu k rychlejšímu snižování rozpočtového deficitu, Budapešť však sdělila, že schodek bude letos zřejmě až dvakrát vyšší proti dohodnuté úrovni v rámci úvěrové dohody s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií.

Nová vláda pravého středu v minulých týdnech upozorňovala, že deficit by mohl být letos mnohem vyšší než cíl dohodnutý s věřiteli, a vinila z toho "kostlivce ve skříni", které jí zanechala minulá socialistická vláda.

Místopředseda vládnoucí strany Fidesz Lájos Kosa sdělil, že vláda brzy představí plám krizového řízení ekonomiky a přirovnal situaci Maďarska ke stavu Řecka, jemuž by bez rekordní mezinárodní pomoci hrozil bankrot.

Analytici, kteří pro letošek odhadují schodek na zhruba pět procent HDP, však označují srovnávání Maďarska s Řeckem za zavádějící.

"Stále předpokládáme, že rozpočtový deficit může být letos kolem pěti procent HDP a příští rok kolem čtyř procent, to ale neznamená, že Maďarsko je blízko bankrotu," řekl agentuře Reuters David Németh z budapešťské pobočky ING.

Forint však po Kosově vyjádření v obavách z hlubších rozpočtových problémů výrazně oslabil. Jeho kurz klesl k euru o 2,6 procenta a úrokové výnosy maďarských dluhopisů vzrostly o 0,3 procentního bodu.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso po dnešním setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem řekl, že Maďarsko musí ozdravování veřejných financí urychlit, nikoli zpomalit.

"Jít proti fiskální konsolidaci v Evropě by dnes byla katastrofa. Maďarsko je ve velmi choulostivé situaci, takže sebeuspokojení není na místě," řekl Barroso.

Maďarsko zasáhla v roce 2008 kvůli propadu forintu finanční krize, která ohrožovala bankovní systém. Ten byl zatížen rozsáhlými spotřebitelskými a hypotečními půjčkami v cizích měnách s nízkými úroky, jejichž splácení se po pádu forintu náhle výrazně prodražilo. Maďarsko bylo nuceno požádat MMF a EU o záchranný úvěrový program v rozsahu 25 miliard eur (647 miliard korun).