Vláda má možnost získat až tři miliardy korun na částečnou úhradu škod, které způsobily letošní záplavy na Moravě a ve Slezsku. V pátek legislativní návrh podepsal prezident republiky Václav Klaus.

Senát podle očekávání ve čtvrtek odpoledne hladce schválil ve zrychleném řízení vládní novelu, která umožní kabinetu vydat dluhopisy v objemu do tří miliard korun. Má je koupit Evropská investiční banka (EIB), Česko to vyjde levněji než při prodeji na běžném trhu.

Peníze by podle premiéra Jana Fischera mohly být k dispozici do měsíce poté, co se novela objeví ve Sbírce zákonů. "Prostředky budou čerpány pouze na základě skutečné, zdůvodněné a naléhavé potřeby, a to maximálně do výše tří miliard korun. Neznamená to, že skutečně ta potřeba v té výši bude," řekl senátorům premiér.

Zdrželi se jen dva senátoři

Konkrétní rozdělení peněz projedná vláda, aby byly rozděleny odpovědným ministerstvům. Místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS) připomněl, že z peněz díky dikci novely bude možné financovat i škody po aktuálních záplavách, stejně tak i všechny případné další v letošním roce.

Premiér to potvrdil s výhradou, že tím nechce přivolávat další katastrofy. Pro novelu zvedlo ruku 54 z 56 přítomných senátorů, Jaroslav Kubera a Daniela Filipiová z ODS se hlasování zdrželi.

Podle Kubery měla vláda peníze na pokrytí škod hledat jinde: „Všichni politici se zaklínají tím, jak začnou oddlužování a dělají přesný opak. Právě vyhodili tři miliardy, protože povodně šly pokrýt z jiných zdrojů, z rezerv na úkor něčeho jiného, například poplatků ve zdravotnictví, ale rozhodně ne další tři miliardy na dluh, které nejsou teď ani potřeba,“ řekl Kubera Radiožurnálu.

„Ten zákon je právně napsán špatně, protože umožňuje dvojí výklad. Já si myslím, že bylo možné najít rezervu v jednotlivých ministerstvech, některé dotace na nesmyslné projekty se mohly věnovat na odstranění povodňových škod,“ dodává senátor.

Vláda k návrhu na vydání dluhopisů využila zákon o dluhopisovém programu, který byl přijat po záplavách v červnu a červenci loňského roku. Zákon počítal s dluhopisy ve výši až sedm miliard korun, nynější novelou se celkový objem zvýší až na deset miliard korun.

Senátor SNK ED Igor Petrov připomněl, že z částky za původní dluhopisy se vyčerpaly pouze čtyři miliardy korun. Premiér k tomu uvedl, že ministerstvo financí je připraveno vyjednat s EIB možnost použití nevyčerpaných prostředků na škody z loňských povodní pro "přemostění nejnaléhavější potřeby v letošním roce".

Fischer také zmínil možnost požádat spolu s Polskem a Slovenskem, které záplavy také postihly, o pomoc z evropského fondu solidarity. Dodal, že už o tom mluvil s předsedou Evropského parlamentu Jerzym Buzkem.

Vydání nových dluhopisů by zvýšilo schodek letošního státního rozpočtu, Fischer ale opětovně slíbil, že vláda toto navýšení pokryje pomocí dalších škrtů ve výdajích, aby schodek zůstal ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

"Jinak si zakládáme velmi výrazné problémy na sestavování rozpočtu na příští rok," řekl. Ministr financí Eduard Janota už dříve ohlásil kvůli dluhopisům škrty v provozních výdajích ve státní správě, možná i v platech zaměstnanců.