Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King chce dobýt dálnice. Fast food, který se v porovnání s konkurenčním McDonald's a KFC objevil na českém trhu teprve nedávno - před rokem a půl na pražském Zličíně - buduje svou první dálniční restauraci na výpadovce D 11 z Prahy na Hradec Králové. Bude součástí dokončované pumpy Benziny a provozovat ji bude společnost JLV.

Velká města a především Praha jsou už pro fast foody méně atraktivní, například jednička trhu McDonald's s celkem 81 provozovnami v Česku sází v poslední době spíš na menší města. A také právě na dálniční pumpy, na kterých je svými 18 provozy také nejpočetnější ze značkových restaurací. Dvojkou v rychlém občerstvení na dálnicích je u nás italská společnost Autogril, která provozuje pod svou značkou restaurace u sedmi pump.

Burger King, dvojka světového trhu za McDonald's, je ale na dálnicích nováček. A v Česku má zatím všeho všudy jen pět restaurací. "Naším nejbližším cílem je silniční síť. A nevylučujeme v tomto ohledu ani další spolupráci s Benzinou," říká Bohumír Bárta, generální ředitel společnosti JLV, jejíž dceřiná firma BK Team je u nás jedním ze tří držitelů licence na franšízu od americké korporace Burger King.

Jsou už karty dálničního občertsvení rozdány?

Kromě BK Team tak u nás buduje tyto restaurace i polská skupina AmRest, která zatím otevřela v Praze dvě - včetně první české na pražském Zličíně, a také zmíněný Autogril, kterému patří Burger King na pražském hlavním vlakovém nádraží.

"Situace na dálnicích není momentálně pro restaurace tak příznivá, jak se možná někomu zdá," říká šéf českého zastoupení Autogrilu Tomáš Svatoš. "Letos výrazně klesly ceny pohonných hmot za našimi hranicemi a je to na odlivu zákazníků u pump v Česku znát. A tedy i na určitém poklesu v restauracích," připomíná ředitel druhého nejpočetnějšího fast foodu u dálnic.

Burger King navíc vstupuje do části trhu, kde snadno nové příležitosti nevznikají. Stávající stanice si už rozebrali největší hráči - například McDonald's chystá nyní nový fast food na D1, velkou část shopů a občerstvení pro řidiče si provozují sami pumpaři.

"U stávajících pump je složité měnit dosavadní provozovatele občerstvení. Příležitost je tak spíš u nově budovaných pump. Jenže těch dnes už tolik nepřibývá," komentuje situaci šéf společnosti Benzina Martin Durčák. Benzina, podobně jako jiné velké pumpařské sítě, dávno spolupracuje s McDonald's i Autogrilem. Ale i Durčák připouští, že projektem Burger Kingu na D11 nemusí spolupráce s firmou JLV skončit.

Burger King působí v Česku od roku 2008, jeho hlavní konkurent a lídr světového trhu McDonald's už k nám ale přišel na začátku devadesátých let. Další z velkých firem rychlého občerstvení - KFC - působí v Česku od roku 1994 a má dnes u nás na padesát provozoven. U dálnic je ale zastoupen minimálně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru