Americká armáda v úterý zhruba po 140 dnech po dohodě s tamní vládou zcela opouští Haiti, kam vyslala své vojáky krátce po ničivém lednovém zemětřesení. Americké jednotky v zemi pomáhaly s přísunem humanitární pomoci, s likvidací následků přírodní katastrofy, která si vyžádala přes 200.000 životů, a s udržováním bezpečnosti. Jejich roli nyní plně převezmou jednotky Organizace spojených národů a místní síly.

Podle mluvčího amerického ministra zahraničních věcí Philipa Crowleyho je stažení amerických vojáků dokladem toho, že se situace na Haiti stala udržitelnou. "Armáda hrála klíčovou krátkodobou roli, nyní ale nastal čas pro důraz na rozvoj, se kterým má zkušenosti civilní sektor," řekl mluvčí podle deníku The Wall Street Journal (WSJ).

V zemi po zemětřesení působilo až 22.000 příslušníků americké armády najednou. Nyní se stahuje posledních zhruba 500. Spojené státy se nicméně na pomoci Haiti budou nadále podílet prostřednictvím své agentury pro mezinárodní rozvoj, která koordinuje americkou pomoc a úsilí Organizace spojených národů a neziskových organizací.


Kromě toho v zemi bude podle WSJ ještě několik měsíců kolem půl tisíce příslušníků Národní gardy, kteří budou pomáhat stavět školy či zdravotnická zařízení. V červenci pak do země připluje loď amerického námořnictva, jejíž lékaři budou v oblasti Port-de-Paix poskytovat zdravotní péči.

Zemětřesení z 12. ledna podle odhadů haitské vlády zabilo 230.000 lidí. Skutečný počet zemřelých ale nikdo nezná. Přes 1,2 milionu lidí přišlo o domov. Škoda, kterou přírodní katastrofa napáchala, byla vyčíslena na zhruba osm miliard dolarů. Dárcovská konference pořádaná v newyorském sídle OSN na konci března na obnovu Haiti, které je nejchudší zemí na západní polokouli, vynesla 5,3 miliardy dolarů.