Velkou uměleckou událostí – uvedením Mariánských nešpor Claudia Monteverdiho – začal v sobotu patnáctý ročník jihomoravského festivalu Concentus Moraviae. Koncert v kostele v cisterciáckém komplexu Porta coeli v Předklášteří u Tišnova si může dirigent Václav Luks se svými soubory Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 připsat do rozrůstající se řady projektů, jimiž potvrzují schopnost tuzemských specialistů na starou hudbu obstát v mezinárodním srovnání.

Proslulé duchovní dílo opěvující blahoslavenou Pannu, tedy Matku Boží, slaví letos čtyři sta let od vydání tiskem. Je jednou z charakteristických a klíčových průkopnických kompozic doby, kdy se renesanční hudba proměňovala v barokní.

Přesně tak skladbu Vespro della Beata Vergine dirigent Luks představil – ve vzrušujícím napětí mezi odcházejícím madrigalovým stylem vrcholné renesance a experimenty patřícími již novým kompozičním technikám a tím i dalšímu přicházejícímu slohu, tedy jako produkt doby, kdy se formovala zcela nová hudební řeč a s ní i nový žánr – opera.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Přibližně třetina koncertů festivalu Concentus Moraviae je věnována baroknímu a předbaroknímu repertoáru.
  • Interpretují je přední evropská tělesa.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.