Významný úředník Ptahmose žil za vlády faraona Sethiho I. a jeho syna a následovníka Ramesse II. ve 13. století před naším letopočtem.

Vykonával úřad starosty Memfisu, někdejší metropole starověkého Egypta v období Staré říše a významného administrativního sídla v pozdějších dobách. Sloužil také jako armádní velitel, strážce pokladu a královský písař.

Jeho hrobku objevili archeologové z káhirské univerzity letos v nekropoli Sakkára jižně od egyptské metropole.

Vyřešili tak hádanku z roku 1885, kdy s sebou zahraniční výpravy odnesly části hrobky. Tu brzy poté zakryla poušť. Odvezené artefakty se pak dostaly do muzeí v Nizozemsku, Spojených státech, Itálii nebo egyptské Káhiře.

V postranních svatyních a dalších místnostech rozsáhlé hrobky našli vědci nástěnnou rytinu zachycující rybáře na lodích vyrobených z otepí rákosu, amulety a části soch. Vnitřní místnosti a Ptahmoseho mumii se zatím nepodařilo objevit.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru