Německý prezident Horst Köhler v pondělí oznámil, že s okamžitou účinností odstupuje z funkce. Německý list Der Spiegel jeho oznámení označil za "nečekanou ránu v Berlíně", Die Welt mluví o "senzaci".

"Oznamuji svou rezignaci na úřad spolkového prezidenta," řekl Köhler v Berlíně.

Jako důvod zmínil kritiku svých vyjádření k misi v Afghánistánu a nedostatečný respekt před nejvyšším úřadem. Tvrzení, že podporoval protiústavní nasazení armády kvůli hospodářským zájmům, podle něj postrádá jakékoli ospravedlnění.

Oznámil současně, že o svém rozhodnutí předem informoval kancléřku Angelu Merkelovou, ministra zahraničí Guida Westerwelleho a předsedu ústavního soudu.

Köhler při své návštěvě německých vojáků v Afghánistánu před týdnem podotkl v rozhlasovém rozhovoru, že existuje souvislost mezi zahraničními misemi armády a německými hospodářskými zájmy. Za to sklidil ostrou kritiku napříč celým politickým spektrem.

V letošním roce se jedná už o druhý případ, kdy vedoucí představitelé evropské země odstoupili kvůli bojům v Afghánistánu. V únoru se rozpadla nizozemská vládní koalice, když se dvě největší strany nedokázaly dohodnout na tom, zda stáhnout nizozemské vojáky z Afghánistánu, jak bylo původně plánováno v letošním roce.

V samotném Německu je v posledních měsících účast na mezinárodní misi v Afghánistánu velkým tématem. Debata se rozpoutala zejména po zářijovém leteckém útoku na cisterny unesené talibanci, při kterém zemřely desítky civilistů. Později se ukázalo, že rozkaz k náletu vydal německý velitel.

Kvůli incidentu odstoupil v listopadu z funkce inspektor německé armády Wolfgang Schneiderhan a také ministr práce Franz Josef Jung, který byl v době náletu ministrem obrany.

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu je vůbec prvním německým poválečným prezidentem, který rezignoval na svůj úřad. Ve funkci byl od roku 2004, podruhé byl zvolen loni v květnu. Pravomoci hlavy státu dočasně převzal předseda horní parlamentní komory - Spolkové rady.