Německo se chystá trvale zakázat nekryté spekulace na pokles cen vybraných dluhopisů a úvěrových swapů na dluhopisy zemí eurozóny. Oznámil to v pátek šéf spolkového úřadu pro dohled nad finančním trhem (BaFin) Jochen Sanio.

Takzvaný naked short-selling, jak se tyto spekulace nazývají, zakázalo Německo s okamžitou platností od 19. května prozatím jen přechodně. Obyčejného short-sellingu se zákaz netýká. "BaFin minulý týden vydal dočasný zákaz nekrytých spekulací na pokles cen dluhopisů zemí eurozóny a nekrytých úvěrových swapů (CDS) na dluhopisy vlád zemí eurozóny," uvedl Sanio. BaFin zakázal i spekulace na pokles cen vybraných akcií německých firem. "Německá vláda má v plánu tento zákaz uplatnit trvale," sdělil Sanio novinářům v Berlíně.

Spekulace na prodej cenných papírů, takzvaný short-selling, jsou nedílnou součástí transakcí na finančních trzích. Naproti tomu nekryté spekulace, tedy zmíněný naked short-selling, o které jde Němcům především, nejsou a nikdy nebyly považovány za zcela legální operace. Burzy je většinou pouze tolerují, ale snaží se je omezovat.

Short-selling spekulantům umožňuje vydělávat i v situaci, kdy trh klesá. Spekulant si vypůjčí cenný papír a ve vhodnou chvíli jej prodá v naději, že ceny klesnou. V takovém případě stejný cenný papír později koupí levněji zpět a vrátí původnímu majiteli. Cenový rozdíl znamená zisk pro spekulanta. Jestliže se ale spekulant v úsudku zmýlí, transakce je pro něj ztrátová, protože musí akcie koupit zpět dráž, než je předtím prodal.

Nekryté spekulace se většinou objevují kvůli tomu, že na většině velkých burz je transakce fakticky vypořádána až tři dny po nákupu či prodeji cenných papírů. Podle investiční encyklopedie Investopedia je transakce nekrytá ve chvíli, kdy spekulant ani po třech dnech není schopen původnímu majiteli vrátit cenný papír, jehož existenci si měl před spekulací ověřit.


Zákaz nekrytých spekulací na pokles cen dluhopisů a úvěrových swapů na dluhopisy zemí eurozóny, platný od 19. května, má německá vláda v plánu uplatnit trvale.

Jochen Sanio, šéf Úřadu pro dohled nad finančním trhem (BaFin)

Související