První vítězství v sezoně si připsal Lewis Hamilton a radost vedení stáje McLaren podpořil druhým místem obhájce titulu Jenson Buttton. Na třetím místě projel cílem Mark Webber ze stáje Red Bull. Ten by se ale patrně mohl radovat z daleko většího úspěchu, ale ve 41. kole jej o něj připravila kolize s jeho stájovým kolegou Wettelem. Oba v tu chvíli s přehledem vládli startovnímu poli.

Kdo to zavinil?

Vettel podle všeho kolizi zavinil a poškodil při ní svůj vůz. "Určitě nejsem zrovna nejšťastnější člověk na světě. Z mého pohledu byla situace jasná. Byl jsem rychlejší a měl jsem šanci Marka předjet. Jel jsem po vnitřní straně," řekl dvaadvacetiletý Vettel, který tak odmítl, že by byla vina na jeho straně. Z kolize byl překvapený. "Nejel jsem nijak agresivně, chtěl jsem jen využít svou šanci," řekl.

"Bylo to neštěstí," řekl Australan s tím, že německý pilot se k němu dostal moc rychle. Podle Vettela nebyla srážka důsledkem souboje. "Neměli jsme to zapotřebí, ale teď už s tím nic nenaděláme," konstatoval.

Hamilton se dočkal

Zatímco Vettel skončil, Webber se po vyjetí z trati opět vrátil do závodu, ale to už byly ve vedení oba vozy McLaren. Jejich jezdci osm kol před cílem také svedli dramatický souboj o vedoucí pozici a málem skončili, jako před tím piloti Red Bullu, měli však víc štěstí. "Šetři palivo," přišel hned poté pokyn z depa pro Butttona, který pochopil, že jej vedení stáje nabádá ke klidu a už zůstal na druhém místě až do cíle.

"Byl to dost vzrušující závod," prohlásil v cíli pětadvacetiletý Hamilton, který se dočkal výhry po devíti závodech. Naposledy předloňský mistr světa triumfoval loni v září v Singapuru. Vítězství ho poslalo na třetí místo průběžného pořadí za Buttona. Čtvrtý dojel s mercedesem sedminásobný mistr světa Michael Schumacher. Zklamáním byly výkony Ferrari, sedmý skončil Brazilec Felipe Massa a za ním Španěl Fernando Alonso.

Seriál mistrovství světa formule 1 pokračuje za dva týdny v Montrealu, kde se pojede GP Kanady.

Pořadí GP Turecka: 1. Hamilton (McLaren), 2. Button (McLaren) -2,5 vt., 3. Webber (Red Bull) -24, 4. Schumacher (Mercedes) -31, 5. Rosberg (Mercedes) -32, 6. Kubica (Renault) -33, 7. Massa (Ferrari) -36,5, 8. Alonso (Ferrari) -46,5, 9. Sutil (Force India) -49, 10. Kobajaši (Sauber) -66.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Webber 93 b., 2. Button 88, 3. Hamilton 84, 4. Alonso 79, 5. Vettel (Něm./Red Bull) 78, 6. Kubica 67, 7. Massa 67, 8. Rosberg 66, 9. M. Schumacher 34, 10. Sutil 22.

Pohár konstruktérů: 1. McLaren 172 b., 2. Red Bull 171, 3. Ferrari 146, 4. Mercedes 100, 5. Renault 73, 6. Force India 32, 7. Williams 8, 8. Toro Rosso 4, 9. Sauber 1.