Ostrý spor mezi odbory a vedením British Airways kvůli úsporným opatřením, která se dotknou mzdových a pracovních podmínek, nenaznačuje brzký konec. Palubní personál zahájil v neděli pětidenní stávku.

Společnost oznámila, že se protest dotkne provozu na londýnském letišti Heathrow, které je jedním z nejrušnějších leteckých uzlů v Evropě. BA ale dodala, že více než polovina jejích letů bude v provozu, protože se proti očekávání rozhodlo více zaměstnanců na Heathrow protestu nezúčastnit. Na menších letištích Gatwick a London City vypraví BA lety všechny.


Palubní personál vstoupil do stávky v pondělí 24. května a v neděli spustil nové kolo protestů poté, co jednání s vedením společnosti v pátek skončila bezvýsledně. Další pětidenní protest je v plánu od 5. června, pokud se řešení dlouhodobého sporu nenajde. Sedmidenní protest kvůli stejným příčinám připravil v březnu BA kolem 43 milionů liber.

Na dálkových trasách má společnost v plánu udržet v provozu přes 70 procent spojů proti 60 procentům z uplynulého týdne. U krátkých letů chce zvýšit tento podíl na 55 z 50 procent.

Odborový svaz Unite tvrdí, že jednání skončila na mrtvém bodě kvůli generálnímu řediteli společnosti Willie Walshovi. Svaz zastupuje zhruba 90 procent z 12.000 členů palubního personálu BA. Podle managementu BA byla nabídka zaměstnancům férová, napsala agentura AP.

Příčinou sporů je plán firmy ušetřit ročně zhruba 62,5 milionu liber, aby se vyrovnala s poklesem poptávky, výkyvy cen paliva a konkurencí. Aerolinky za uplynulý finanční rok, jenž skončil v březnu, vykázaly rekordní ztrátu 531 milionů liber. Prohloubila se ze 401 milionů liber za předchozí finanční rok.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru