Hokejisté Chicaga vstoupili v zámořské NHL lépe do finálové série o Stanleyův pohár, když v prvním utkání porazili po dramatickém průběhu Philadelphii 6:5. Rozhodující gól vstřelil v čase 48:25 slovenský útočník Tomáš Kopecký. Nejproduktivnějším hráčem zápasu byl Daniel Briere, jenž si v poraženém týmu připsal čtyři kanadské body za gól a tři finální přihrávky. Druhý duel je na programu v úterý od 2:00 SELČ opět na ledě Chicaga.

Hostující Letci, v jejichž sestavě nechyběl český obránce Krajíček, začali finálovou sérii o něco aktivněji. Záhy si také vynutili první přesilovku v utkání, Richards v ní však pálil pouze do připraveného gólmana Niemiho. V polovině sedmé minuty už ale Philadelphia vedla; z kruhu pro vhazování zkusil štěstí Leino, Niemi střelu vyrazil pouze do bránícího Hjalmarssona a puk skončil po dalším odrazu za jeho zády.

Skóre jako na houpačce

Už za 68 vteřin bylo ale vyrovnáno. Hossa připravil puk ideálně na střelu Brouwerovi, jenž vypálil přesně k tyči a brankář Leighton neměl šanci zareagovat. Chvilku nato musel na trestnou lavici domácí Kane, jenže Coburn při početní výhodě nedokázal na útočné modré čáře zkrotit skákající puk, o který ho obral Bolland a samostatný únik úspěšně zakončil.

Na konci 16. minuty ovšem přišla další přesilovka Philadelphie, v níž nejprve trefil Pronger tyč, vzápětí jeho další ránu vyrazil Niemi a Hartnell z dorážky vyrovnal. Ani touto trefou ale brankový účet první třetiny nekončil. Střeleckou převahu Flyers (17:9) dokázal i do skóre promítnout Briere a 27 vteřin před první sirénou upravil na 3:2.

S ohledem na důležitost zápasu neobvyklá přestřelka pokračovala i ve druhém dějství. Už 71 sekund po opětovném zahájení hry jeli v přečíslení dvou na jednoho Sharp a Hossa, Sharp vzal zakončení na sebe a vyrovnal. Ve 28. minutě však s přispěním tyče poslal puk za Niemiho záda Betts a Letci znovu vedli. Dvě minuty a 11 vteřin nato bylo ale znovu vyrovnáno. Kopecký našel zpoza branky Versteega, který zamířil přesně.

Po dvou třetinách byl stav 5:5

Houpačka ve vývoji skóre se poté znovu naklonila na stranu favorita finálové série, jímž jsou Blackhawks. Ve 36. minutě zužitkoval Hossovu přihrávku od zadního hrazení střelou bez přípravy Brouwer a svou druhou trefou v utkání vyhnal gólmana Leightona z branky. Na jeho místo nastoupil náhradník Boucher. Krátce před druhou přestávkou dosáhl rovnovážného stavu 5:5 úspěšnou ránou Asham.

V úvodu třetí části se Boucher vyznamenal parádním zákrokem proti Bollandovi. Oba týmy se již o něco více soustředily na obranu, ale ta hostující zapomněla v polovině 49. minuty na Kopeckého, slovenský útočník naznačil střelu, Boucher povyjel z branky a Kopecký z velkého úhlu skóroval. Flyers poté usilovali o vyrovnání, ve velkých šancích jen těsně minuli Briere a Asham, ale úspěch nepřinesla ani závěrečná power play.

Finále play off NHL - 1. zápas:

Chicago Blackhawks - Philadelphia Flyers 6:5 (2:3, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Brouwer (Hossa, Sopel), 12. Bolland, 22. Sharp (Brouwer, Hjalmarsson), 30. Versteeg (Kopecký, Keith), 36. Brouwer (Hossa, Hjalmarsson), 49. Kopecký (Versteeg, Bolland) - 7. Leino (Briere, Pronger), 17. Hartnell (Briere, Pronger), 20. Briere (Leino, Hartnell), 28. Betts (Asham, Powe), 39. Asham (Briere, Hartnell). Rozhodčí: McCreary, O'Halloran - Racicot, Devorski. Vyloučení: 4:0. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 32:32. Diváci: 22.312. Stav série: 1:0.