Do včerejší debaty volebních lídrů největších politických stran vstoupil lépe šéf ČSSD Jiří Paroubek. Předseda ODS Petr Nečas však slabší výkon z počátku diskuse brzy vyrovnal a Paroubka v ekonomické části překonával věcnými argumenty.

Paroubek v první minutě shrnul v podstatě všechny hlavní body volebního programu ČSSD. Stihl pohovořit o neochotě koaličních stran z kabinetu Mirka Topolánka skládat voličům před volbami účty, zmínil vysoké ceny energií i boj proti korupci.

Nečas v úvodní minutě pozdravil diváky a stačil jim sdělit jen to, že se ODS soustředí na boj proti zadlužování státu. Pak se ovšem začal ptát moderátor Václav Moravec a Paroubek se dostal do problémů. Nedokázal například odpovědět na otázku, koho by se dotkly nutné úspory státu, které současný ministr financí Eduard Janota odhaduje na 60 miliard korun. Řekl jen, že se Česko dostane z krize díky obnovenému hospodářskému růstu v Evropě.

Naproti tomu Nečas po naléhání moderátora přiznal, že úspory se dotknou i zaměstnanců ve veřejném sektoru. "Nebudeme lhát," řekl volební lídr ODS.

Ve druhé části, která se týkala české zahraniční politiky, se diskutovalo především o její kontinuitě. Nečas nejprve upozornil, že to byla vláda vedená sociálními demokraty, která vyslala vojáky do Afghánistánu a zahájila jednání o umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Dodal ovšem, že po přechodu do opozice začala ČSSD obě rozhodnutí napadat.

Paroubkovi pak adresoval výzvu, aby se obě hlavní strany na postoji v hlavních zahraničně politických tématech dohodly. "To jsou krásná slova od pana Nečase, ale bral bych je s rezervou," odpověděl Paroubek a upozornil, že ani v USA neexistuje mezi republikány a demokraty ve všech zahraničně politických otázkách shoda. 

Včerejší debata však nebyla ani zdaleka tak uvolněná jako středeční střet obou politiků na půdě Českého rozhlasu. V něm Paroubek vstupoval do střetů s Nečasem mnohem razantněji a volil ostřejší slovník. Včera byl spíše umírněnější.

Na závěr včerejší devadesátiminutové diskuse dostali oba lídři minutu pro poslední předvolební vzkaz voličům. Nečas se obrátil k lidem, které ODS v minulosti "odpudila", aby je přilákal zpět. Do nových politických stran se pustil i Paroubek, když prohlásil, že "ČSSD není žádný účelově vzniklý slepenec".

Související