U vchodu čtyřhvězdičkového hotelu na stráni nad horským střediskem nedávno přibyla cedulka: Sport centrum Harrachov, občanské sdružení.

Budou to dva měsíce, co HN otevřely velkou dotační kauzu: s podezřením, že 25 milionů, které poslanci věnovali na neziskové sportovní centrum, skončilo v dokončovaném luxusním hotelu. Který navíc stavěl poradce předsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD.

Ministr financí Eduard Janota přitom slíbil, že nejpozději do voleb bude aféra vyšetřena. Jenže to už neplatí. Finanční úředníci vyrazí na kontrolu až v červenci. Totiž: občanské sdružení, které dotaci za velmi zvláštních okolností získalo, má podle pravidel do 30. června čas, aby úředníkům poskytlo všechny podklady. "Já samozřejmě nějaké informace mám, ale nechci do toho zasahovat," řekl HN Janota.

Vyšetřování i bez Janoty?

Ale průtahy mohou ve vyšetřování sehrát důležitou roli. Janota chce totiž osobně dohlédnout na to, aby kauza nevyšuměla. Jenže kontrola může trvat i několik týdnů - a je tedy možné, že už bude na Janotově místě sedět jiný ministr, který nemusí mít vůli dotáhnout případ do konce. "Pokud tady budu sedět, tak budu velmi důrazně chtít vědět, jaké rozhodnutí finanční úřad přijal," ujistil Janota.

A s tím souvisí i případný trest za zneužití dotace: vrácení peněz, až jednou takové penále a navíc trestní oznámení, které slíbil ministr podat, pokud se ukáže zneužití peněz.

Kontrolory by měl zajímat hlavně vztah mezi sdružením Sport centrum Harrachov a firmou PV Real. Sdružení dostalo 25 státních milionů, ačkoli vzniklo jen nedlouho před podáním žádosti. S tím, že na Sachrově kopci vybuduje bazén, posilovnu, bowling a kurty. A hlavně neziskové a otevřené nejen pro hotelové hosty.

Sportovní centrum skutečně na místě vyrostlo, ovšem jako součást stolůžkového hotelu, který postavila prostějovská firma PV Real. Sdružení i firma přitom měly stejného šéfa - podnikatele Petra Vrtala. Mezitím ale sdružení změnilo svého zástupce i sídlo a firmu převedl Vrtal na svého společníka, který dnes nabízí hotel k prodeji za 120 milionů.

Hotel a vedle Krausův byt

Podnikatel Vrtal, do vypuknutí skandálu poradce předsedy sněmovny Vlčka, tvrdí, že hotel i sdružení budou fungovat vždy odděleně. Tedy že kurty, solná jeskyně nebo bazén budou otevřeny pro každého. Nejen pro hotelové hosty.

Ovšem když se reportér HN při pátrání po pozadí kauzy vydával za zájemce o koupi hotelu, realitní makléř ho ujišťoval, že sportovní centrum je nedílnou součástí hotelu. "Byla tam nějaká státní dotace, ale není v tom žádný problém," opakoval zaměstnanec realitky. Ani slovo o tom, že se v hotelu vlastně skrývá něco jako kukaččí vejce - cizí relaxační centrum.

A do verze o svébytném sdružení, které bude v hotelu fungovat bez ohledu na majitele, nezapadá ještě jedna věc: kdyby si totiž chtělo občanské sdružení skutečně "ošetřit", aby mohlo v hotelu fungovat i po prodeji, nechalo by si zřídit věcné břemeno. A to se nestalo.

Příběh má ale ještě jednu neméně zajímavou rovinu. Za dotaci pro sdružení ve sněmovně lobboval předseda Vlček, rodila se ale v době, kdy byl šéfem rozpočtového výboru poslanec ČSSD Michal Kraus, později vyšetřovaný pro praní špinavých peněz. A Krausova rodina si v sousedství hotelu koupila od firmy PV Real horský apartmán, který je napsaný na syna Pavla.

Kraus se přitom prokazatelně zamotal do verzí, jak byt koupil. Nejprve tvrdil, že s pomocí rodiny a na dvě hypotéky - půjčil si dva miliony, dcera přidala milion. Po dvoutýdenním mlčení pak přišel s dokumenty, podle nichž si nevzal hypotéku, ale klasický úvěr. A už nešlo o dva miliony, ale jen o milion. Proč dříve tvrdil něco jiného, dnes odmítá vysvětlit.


HOTEL Na Sachrově kopci vyrostl místo neziskového centra hotel. FOTO: HN - MARTIN SVOZÍLEK

Související