Bezděk a jeho komise

Vladimír Bezděk vede znovu po pěti letech komisi, která má nově propočítat, jak se bude v příštích letech vyvíjet důchodový systém a podle toho připravit varianty penzijní reformy. Sám Bezděk donedávna šéfoval penzijnímu fondu Aegon.

První závěry říkají, že důchodový účet už bez reforem zůstane navždy v minusu, zatímco původně měl být nejméně do roku 2020 v přebytku.

Zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu by mělo pokračovat i po roce 2031, kdy se završí její zákonem dané postupné navyšování až na 65 let věku. Takové bude jedno z doporučení Poradního expertního sboru ministra financí a ministra práce a sociálních věcí (PES), která má navrhnout reformu penzijního systému.

Kromě toho navrhne i další úpravy parametrů současného státního důchodového systému a dvě varianty reformy, sdělil předseda komise Vladimír Bezděk.

"Bude tam jedna výrazně většinová a jedna menšinová varianta a ohledně vytvoření či posílení fondového spoření, individuálního zabezpečení se na stáří," řekl Vladimír Bezděk. Podrobnosti ovšem odmítl prozradit.

První se dozví varianty Senát

Celkem byly na základě předchozích jednání předběžně navrženy čtyři varianty. První počítala s tím, že by byla ze zákona povinná účast lidí na spoření, 25 procent by šlo do prvního státního pilíře a tři procenta by si čtyřicetiletí nebo mladší lidé odváděli do soukromých nebo státních penzijních fondů.

Druhá varianta počítala s dobrovolným opt-outem, kdy by šlo do státního pilíře 28 procent hrubé mzdy, ale tři z nich by si lidé mohli vyvést do státního nebo soukromého penzijního fondu. Museli by k tomu ovšem přidat tři procenta ze svého.

Třetí varianta počítala s tím, že by šlo 28 procent hrubé mzdy do státního systému. Další tři procenta by si lidé mohli spořit sami na sebe. Stát by jim k tomu přidal stejnou částku.

Poslední varianta předpokládala zavedení rovných důchodů ve výši průměrné hrubé mzdy. Odvod na spoření z hrubé mzdy ve výši 28 procent hrubé mzdy by se postupně snížil.

Podrobnosti o tom, kterou variantu nakonec komise vybrala a v jaké podobě, budou zveřejněny v závěrečné zprávě. Ta bude prezentována na veřejném slyšení v Senátu dne 9. června.

Janotova volba je příliš drahá

Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že jediná schůdná varianta reformy důchodového systému zatíží státní rozpočet 10 miliardami korun. Tuto variantu ale komise označila za příliš finančně náročnou.

Varianta reformy, kterou podpořil Janota, počítá s tím, že by šlo 28 procent hrubé mzdy zaměstnance do státního systému. Další tři procenta by si lidé mohli spořit sami na sebe a stát by jim k tomu přispíval stejnou částkou. Lidé by si mohli vybrat, zda chtějí na důchod spořit v soukromém nebo státním fondu. Státní příspěvek na důchod by stát vyplácel z finančních prostředků účtu privatizace.