Jezuiti v Německu po celá desetiletí systematicky zamlčovali sexuální a fyzické násilí na dětech, kterému byly vystaveny na řádových školách. Pachatele těchto činů jejich nadřízení často kryli a přesouvali do jiných zařízení. Ve své závěrečné zprávě to uvádí pověřenkyně jezuitského řádu v Německu pro otázku zneužívání Ursula Raueová. Řádu se podle ní dosud přihlásilo 205 obětí.

Většina případů na jezuitských ústavech podle Raueové pochází ze 70. a 80. let. Za hlavní pachatele ve zveřejněné zprávě označuje dvojici páterů, které jmenuje jako Antona a Bertrama. Oba působili na elitním berlínském gymnáziu Canisius Kolleg, kde celá aféra na konci ledna propukla, i v dalších jezuitských školách. Pokaždé, když se objevilo vůči nim obvinění ze zneužívání, byli podle pověřenkyně v tichosti přeloženi jinam. Ani jeden už podle Raueové není členem řádu.

Vícero členů řádu také brutálně bilo své svěřence, a to často i ze sexuálních pohnutek, tvrdí Raueová. Jeden z takových duchovních podle ní u toho "vzdychal a komicky se nadechoval".

Ty se objevily celkem na třech jezuitských gymnáziích v Berlíně, St. Blasienu a Bonnu a ve dvou dalších zařízeních, které dnes už řád nevede. Ve většině případů se jeho členové podle Raueové provinili na chlapcích. Za pachatele oběti vícekrát označily 12 páterů, šest z nich už je po smrti.

Pachatelé už jsou na penzi

Nejvyšší představitel řádu v Německu Stefan Dartmann se ve čtvrtek jeho jménem doznal k vině a selhání jezuitů za toto dění. Oběti požádal za odpuštění a prohlásil, že je připraven za něj prosit u každé z nich osobně. O finančním odškodnění ale údajně nechce mluvit do doby, dokud k němu nedá doporučení kulatý stůl iniciovaný německou vládou.

Dartmann rovněž doufá, že se k těmto obviněním vyjádří také dosud žijící představení řádu. "Očekávám, že bratři, kteří tehdy nesli odpovědnost, zaujmou k předloženým faktům stanovisko," vyzval je. Všem těm, kteří tehdy pedofilní duchovní údajně kryli, je podle Dartmanna dnes už přes 70 let a jsou na penzi.

Právě na jezuitských školách jako prvních vypluly v Německu na povrch případy zneužívání bývalých žáků církevními pedagogy. Vzhledem k tomu, že jsou staré několik desetiletí, nejsou už trestně postižitelné. Po jezuitských zařízeních se tyto skandály provalily také na dalších církevních školách a institucích po celé zemi. Aféra poznamenala zejména katolickou církev, které mezi Němci výrazně klesla přízeň. Desítky případů pedofilie v církevních ústavech byly v posledních měsících odhaleny také v Rakousku, Nizozemsku nebo v Itálii.