Jaký výnos požadují investoři jako bonus navíc

(oproti výnosu z amerických státních dluhopisů)

 

BNP Paribas
4,38 %

Soc. Générale
4,2 %

Goldman Sachs
3,4 %

Investoři mají vážné obavy o zdraví velkých světových bank, které podle nich notně pošramotí evropská dluhová krize a nová regulace. Aniž by tak čekali, až bankám sníží hodnocení ratingové agentury, sami už na trhu ohodnocují jejich dluhopisy jako méně bezpečné. Tvrdí to agentura Bloomberg.

Dluhopisy světových bank, které mají průměrnou ratingovou známku A1 (tedy velmi malé riziko nesplacení), se nyní na trhu podle investiční banky Bank of America/Merril Lynch obchodují s výnosy o 2,53 procentního bodu vyššími, než jaké mají bezpečné americké státní dluhopisy. Jenže podle agentury Bloomberg se s takovou prémií na trhu běžně obchodují dluhopisy, jež mají rating až o pět stupňů nižší. Právě vysoké výnosy na trhu znamenají, že investoři žádají vyšší prémii za to, aby si dluhopis koupili, poněvadž se bojí, že své peníze nemusejí dostat zpátky.

"Držitelé dluhopisů v tomto případě reagují dříve, než se problémy skutečně projeví," komentuje situaci Michael Donelan z investiční společnosti Ryan Labs, která podle něho začala na začátku května dluhopisy bank vyprodávat.

Týká se to přitom všech obřích finančních institucí, jako je třeba americká banka Goldman Sachs, jež byla dlouhou dobu považována za vítěze finanční krize. Tedy do doby, než se rozjelo vyšetřování pro podezření, že klamala klienty v případě produktů, které celou krizi vyvolaly. V případě "Goldmanů", kteří mají právě rating A1, činí prémie oproti výnosům ze státních dluhopisů dokonce 3,4 procentního bodu.

Nejhůře jsou však na tom evropské banky v čele s BNP Paribas a matkou Komerční banky Société Générale. V první desítce nejvíce rizikových finančních institucí podle výnosů jejich dluhopisů je podle agentury Bloomberg devět evropských bank a americká pojišťovna AIG.

"Investoři mají strach o celý finanční sektor. Existují obavy, že se dluhová krize evropských zemí přemění na další krizi světového finančního systému. Ještě jsme se nedostali do bodu, kdy je toto riziko nevyhnutelné, ale trhy je prostě berou v potaz," říká Padraic Garvey z nizozemské banky ING.

Jeho kolegové z téže banky přitom v nedávné zprávě pro klienty napsali, že "existuje riziko pádu dalších bank". Toto riziko podle nich naznačuje i skutečnost, že úrokové sazby na mezibankovním trhu v Evropě, za něž si banky půjčují mezi sebou navzájem, rostou rychle vzhůru.

S podobným názorem se přidává i švýcarská ratingová agentura Independent Credit View. Podle ní budou banky potřebovat v důsledku problémů Evropy s dluhy a nové regulace finančních trhů navýšit na konci roku 2011 kapitál dohromady o 1,5 bilionu dolarů a některé z nich budou potřebovat státní pomoc.


Na konci roku 2011 budou světové banky potřebovat navýšit kapitál dohromady o 1,5 bilionu dolarů. Bez pomoci státu nebo restruktura-lizace dluhu nebudou některé banky schopné kapitál získat.

Christian Fischer, partner a bankovní analytik ratingové agentury Independent Credit View






DALŠÍ PROBLÉM
Investoři už nevěří ani obligacím nejziskovější americké banky Goldman Sachs, vedené Lloydem Blankfeinem.
FOTO: BLOOMBERG