Více než 10.000 lidí si v sobotu v chorvatském Kumrovacu připomnělo 118. výročí narození někdejšího jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. Zároveň s tím se ve městě konala demonstrace několika set Titových odpůrců, policie však obě skupiny udržela oddělené a k žádnému incidentu mezi nimi nedošlo. Euforie spojená s někdejším jugoslávským prezidentem je rok od roku silnější. 

Titovi sympatizanti se sjeli nejen ze zemí bývalé Jugoslávie, ale také například z Itálie. Připomínali si jeho boj proti fašismu za druhé světové války i vybudování komunistické země, která se ale nedostala pod přímý vliv Sovětského svazu.

Tato setkání se v Kumrovaci stala po rozpadu Jugoslávie již tradiční a svébytnou národní oslavou.Tento rok přijelo na oslavu kolem 150 autobusů a mnoho aut, prostor kolem Titova domu byl obehnán hlučným zpěvem partizánských a jiných písní, všude byly Titovy obrazy a transparenty s antifašistickými hesly, lidé měli na tričkách Titovu tvář s nadpisem "Náš Tito" a podobnými nápisy, na hlavách měli partizánské a pionýrské čepice, na sobě pěticípé hvězdy a červené šátky.

Na letošním setkání promluvil i bývalý prezident Slovinska Janez Stanovnik. Z této země se na pochod do Kumrovace vydalo 280 mladých Slovinců.

Titománie

Akci se poprvé snažila narušit chorvatská pravice. Demonstraci odpůrců někdejšího jugoslávského prezidenta organizovala nacionalistická Chorvatská strana práva. Její příznivci křičeli na konkurenční demonstranty, že Tito byl zločinec, a odsuzovali komunistický režim.

Letos je to 30 let od Titovy smrti. Po třech dekádách bez hrdinného partyzánského velitele se v zemích bývalé Jugoslávie rozrostla Titománie. Jsou to především mladí lidé, kteří zakládají mnohá sdružení a připomínají si mnohá data spojené s obdobím Titovy vlády. Každého 4. května se oslavuje výročí Titovy smrti, 9. května Den vítezství nad fašismem a zvláštní místo má 25. květen, den, kdy lidé chodí k Titově pomníku v Sarajevu, organizují výlety do jeho rodného města Kumrovac.

Žal a nostaligie za Titem a bývalým společným státem se projevuje čím dál víc. Tak je například nejatraktivnější kavárna v Sarajevu pojmenována "Tito", je zdobena suvenýry s motivy Svazové federativní republiky Jugoslávie (SFRJ) - vlajkou, erbem, Titovými podpisy a jinými. V kavárně mladí lidé oslavují všechna výročí a v těchto dnech tam visí plakát s nápisem "25. květen, Den mládeže", který zve všechny na oslavu a slibuje nezapomenutelný večer s hudbou a ohňostrojem. Čím dál více se také objevují v různých městech států bývalé Jugoslávie obchody se suvenýry, mezi nimi je například i originální "Titova kuchařka".

Tito se podle různých údajů narodil buď 7., nebo 25. května v Kumrovacu. Jeho narozeniny byly v Jugoslávii státním svátkem a oslavovaly se 25. května jako Den mládeže. Tito zemřel v roce 1980 v Lublani, o deset let později se Jugoslávie začala rozpadat.