Miroslav Zámečník

Vystudoval pražskou VŠE, pracoval jako ekonomický redaktor ČTK. Radil premiéru Klausovi a prezidentu Havlovi.

V letech 1994 - 1998 zastupoval ČR ve Světové bance. Po návratu pracoval v poradenské společnosti Arthur D. Little. Za vlád ČSSD byl náměstkem v Revitalizační agentuře a Konsolidační bance (2000 až 2001).

Byl členem Topolánkovy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Dnes pracuje v poradenské firmě Boston Venture.

Miroslav Zámečník je ženatý, má dva syny.

Ekonomický expert Miroslav Zámečník pronikl - velmi nechtěně - do inzerátu předvolebního inzerátu ČSSD. Teď by nejraději z Česka odjel a počkal si až na novou vládu. Bez ohledu na to jaká bude, musí dělat hodně restriktivní ekonomickou politiku a pokusit se v relativně krátkém čase dostat až k vyrovnaným či přebytkovým rozpočtům. Nic jiného nám podle něj ani Evropská unie za současného stavu nedovolí. Do budoucna prý není vyloučen ani rozpad EU, varuje Miroslav Zámečník. Záleží na tom, jak moc budou země schopné plnit přísnější podmínky, které se snaží nadiktovat Německo.

HN: Jako ekonomický expert ODS jste se stal zbraní v kampani ČSSD. Jak se cítíte?

To je samozřejmě nejkrásnější pozice - a to říkám ironicky - do které se člověk může dostat. Zejména když se stanete obětí takového překrucování.

Nejdříve vyšlo prohlášení ČSSD podepsané předsedou Paroubkem, ve kterém jsem v nadtitulku nota bene uveden jako Zahradník. Kdo si četl inkriminovaný rozhovor, původní otázka zněla: Čili když někdo napíše, "hrozí nám akutní státní bankrot", podle vás nejde o racionální odhad? Na to jsem odpověděl, že to je nesmysl slovy, jaká jsem použil, jenže v kontextu české mediální scény. O politických stranách vůbec nebyla řeč. Rozhovor byl o tom, jak část českých médií píše o Řecku a hledá paralely s Českem. Ty se najít dají, ale ve vzdálenějším časovém horizontu. Slovo akutní znamená hned, a bezprostřední nebezpečí nehrozí.

HN: Vše se odehrává v kontextu volební kampaně. TOP 09 nebo ODS šermují slovem bankrot, z druhé strany je to naopak. To vás nenapadlo, že když použijete taková expresivní slova, může toho druhá strana využít? V rozhovoru o tom, jak média popisují krizi, mě to nenapadlo. A pokud vím, nikdo z jakékoliv politické strany neřekl, že nám hrozí akutní bankrot. HN: Ale v inzerátech ODS se slovo bankrot objevuje...

Termín bankrot je teď módní slovo, jenže jeho riziko samozřejmě není akutní, což všichni dobře vědí. Má mobilizovat a zvýšit citlivost na stav veřejných financí, což je důležité téma. A já doufám, že neutichne s volbami. Kdybych ale řekl, že nám hrozí akutní riziko státního bankrotu, tak na mě podají trestní oznámení za šíření poplašné zprávy...

Celý rozhovor
HN: Jaké byly reakce z ODS?

Všichni chápou, že to je opravdu mimo lajnu. Nemůžu říct, že by mi to někdo z ODS vyčítal. Ten rozhovor četli.

HN: Mluvil jste s někým z ČSSD?

Ano, to víte, že jsem se zeptal, co je to za alotrium a kdo ty věci vyrábí. A ten dotyčný mi řekl jména. Jde o lidi, kteří dělají kampaň, známe je všichni. Jediný dobrý způsob, jak se jim vyhnout, je někam odjet, zakopat se deset metrů pod zem a vylézat, až předvolební kampaň skončí.

Nechci propást příležitost mlčet

HN: Jakákoliv budoucí vláda bude muset předložit střízlivý rozpočet. Znáte experty ČSSD, vědí, že bez škrtů to nepůjde?

Samozřejmě, se skutečnými experty jsem mluvil. Jsou tři, přičemž jeden se dal na politickou dráhu, takže se s ním už moc mluvit nedá. Ti zbývající dva jsou racionální, ale oni nejsou tím, kdo bude rozhodovat.

Nepůjde jen o to předložit program fiskální konsolidace, který končí tříprocentním deficitem, to už nám neprojde. Musíme dojít k vyrovnaným či mírně přebytkovým rozpočtům a začít dluhy splácet.

HN: Ale Česká republika už teď předkládá Evropské komisi konvergenční program, střednědobé výdajové rámce. Na papíře to vypadá dobře, ale v reálu... Nevypadá to dobře. Už ministr Janota věděl, že to, co tam dáváme, jsou potenciální okruhy opatření, které jsou ekonomicky rozumné, například růst nepřímých daní. Jenže vyrovnání rozpočtu by mělo být ze dvou třetin o snížených výdajích, tím nemyslím virtuální úspory.

Mimochodem politické strany mají programy přímo naládované tím, kolik ušetříme a že nebude třeba sahat na sociální výdaje. Jsou tady minimálně tři strany, které tím chtějí řešit rozpočet. Garantuji, že když to zkusí v reálu, zhorší nám rating, to jim žádný analytik z Londýna nevezme. Jsou varováni předem, Moody´s už to dokonce řekli veřejně.

HN: Může nás ke střídmosti donutit Evropská unie?

Ano, tlak je obrovský, především z Německa. Ale když se podíváte do minulosti, sami si to zavinili, protože pravidla porušili mezi prvními. To je problém kooperativních sdružení, jako je Evropská unie, když ten, který si to může dovolit, porušuje pravidla. Vidím to tak, že pravidla budou přehodnocena. A pokud má Německo financovat záchranné fondy, bude si diktovat podmínky.

HN: Jak moc hluboko do toho Němci mohou jít?

Německo si uvědomuje obrovské politické náklady odchodu z eurozóny. Tím by celý evropský projekt skončil - a to není pro Česko dobrá alternativa. V každém případě, když jednou přijmeme společnou měnu, musí jít o oficiální platidlo na území Spolkové republiky.

HN: Vy říkáte, že Evropa má teď jedinou svobodu - poslouchat Německo. Jinak se eurozóna rozpadne.

Přiznejme si, že toto riziko hrozí, ale já bych aspoň jednou neměl propást příležitost mlčet.