Trápení české hokejové reprezentace na světovém šampionátu v Německu je smazáno. Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále Finy 2:1 po samostatných nájezdech, a zvládli tak zápas, jenž rozhoduje o úspěchu či neúspěchu na turnaji. V semifinále se Česko utká se Švédskem, které v paralelním čtvrtfinále porazilo 4:2 Dánsko.

Češi protrhli nelichotivou sérii na mistrovstvích světa. Naposledy vyhrála česká reprezentace čtvrtfinálový zápas na šampionátu v roce 2006, kde nakonec vybojovala stříbro. Na dalších třech šampionátech Češi práh čtvrtfinále nepřekročili, k tomu navíc vypadli i ve čtvrtfinále letošního olympijského turnaje, kde podlehli 0:2 právě Finům.

Finové se ve čtvrtfinále dostali do vedení už v 1. minut, kdy se trefil Kontiola, za Čechy vyrovnával na začátku třetí třetiny ranou od modré Jakub Klepiš. V skvělém utkání hráli prim brankáři a jejich umění nakonec rozhodovalo v samostatných nájezdech. Zatímco Tomáš Vokoun chytil dva ze tří nájezdů, finského gólmana Pekku Rinneho překonali Lukáš Kašpar a Jan Marek.

Semifinálovým soupeřem Čechů budou v sobotu Švédové, které český tým dokázal už na turnaji v základní skupině porazit. Na předchozích dvou světových šampionátech však právě Švédové vystavili českým hokejistům stop ve čtvrtfinále a porazili je i ve finále mistrovství světa v roce 2006.

Čeští hokejisté vstoupili do čtvrtfinále strašidelně. Už po pětapadesáti vteřinách hry dostal od Niskaly puk do jízdy Petri Kontiola, prohnal se kolem českých obránců a samostatný nájezd na Tomáše Vokouna zakončil blafákem do forhandu a vedoucí brankou Finů.

Finové se tak od úvodu soustředili na urputnou defenzivu, podpořenou spolehlivými zákroky brankáře Pekky Rinneho. Češi se do útočného pásma dostávali, ale těžko se prosazovali a několik závarů před svou brankou vyřešil Rinne.

I český tým držel gólman. Vokoun například ve 26. minutě vykryl pokus Miettinena, který se na něj řítil sám. Ve vyrovnaném zápase finská obranná hráz dvě třetiny držela.

Ve 42. minutě ji ale Češi prolomili. Blaťák v přesilové hře přihrál Jakubu Klepišovi, který z voleje nádhernou střelou od modré čáry vyrovnal. Čechy vyrovnání správně povzbudilo, brankář Rinne však šance Jágra či Červenky zneškodnil. Napínavé utkání tak dospělo do prodloužení.

V prodlužení Češi ustáli oslabení, rozhodující nájezd proměnil Marek

Desetiminutový nastavený čas zahájili Češi dobrou šancí Jágra, Rinne byl pozorný. Krizovou situaci přečkali čeští hokejisté v polovině prodloužení, kdy byl vyloučen Jakub Voráček, Finové výhodu čtyř proti třem nevyužili. Mimořádně dramatický duel dospěl až k samostatným nájezdům.

Jako první jel Lukáš Kašpar a prostřelil Rinneho, stejně se vedlo na druhé straně Immonenovi proti Vokounovi. Ve druhé sérii nejprve puk za záda finského gólmana procpal Jan Marek, Vokoun poté vychytal Jokinena. Třetí série rozhodla - Jakub Klepiš sice neuspěl, ale Vokoun vykryl nájezd Kontioly a Češi postoupili do semifinále.

Hokejové mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem, čtvrtfinále:

Česká republika - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 42. Klepiš (Blaťák), rozhodující sam. nájezd Marek - 1. Kontiola (Niskala, Nummelin). Proměněné nájezdy: Kašpar, Marek - Immonen. Neproměněné nájezdy: Klepiš - J. Jokinen, Kontiola. Rozhodčí: Savage (Kan.), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9258.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Finsko: Rinne - Nummelin, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Vatanen, Niskala, Mäenpää - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - Aaltonen, Korpikoski, Kontiola - Pihlström, Hytönen, S. Kapanen - Komarov, Osala, Hahl - Lehterä. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.