Experimentu se zúčastní ruští lékaři Suchrob Kamolov a Alexandr Smolejevskij, inženýři Alexej Siťov a Michail Sinělnikov, dále Diego Urbina, Ital kolumbijského původu, Francouz Romain Charles a Číňan Wang Jü. Francouze a Itala vybrala z uchazečů už minulé úterý Evropská kosmická agentura.

Experiment Mars 500, který začne 3. června a potrvá půldruhého roku, "uvězní" dobrovolníky v moskevském výzkumném ústavu v podmínkách maximálně blízkých dlouhému kosmickému letu.

Mise potrvá 520 dní. Účastníci simulovaného letu k rudé planetě budou mít k dispozici prostor tři metry čtvereční pro každého z nich.

Místem pokusu je moskevský Ústav lékařských a biologických problémů, kde byl vybudován rozsáhlý komplex kabin simulujících vesmírnou loď. V minulosti se už v jeho prostorách uskutečnil obdobný pokus trvající nejdřív 14 a později 105 dní.


Denní režim pozemských kosmonautů má být maximálně podobný skutečnému. Budou provádět vědecké experimenty a absolvovat denní fyzická cvičení. Po 250 dnech se rozdělí do dvou skupin, z nichž jedna zůstane na "oběžné dráze" Marsu a druhá se "vydá" na jeho povrch.

Po celou dobu experimentu budou vědci pečlivě sledovat jejich fyzický a psychický stav. Dorozumívací řečí bude angličtina, kterou prý všichni účastníci pokusu více či méně vládnou.

Simulované budou i podmínky komunikace. Kosmonauti budou moci používat elektronickou poštu, ale uměle zpožděnou o desítky minut. Čas od času bude komunikace přerušena.

Podle ruských novinářů jsou účastníci "mise" smířeni s tím, že na skutečný Mars se zřejmě nikdy nedostanou. "Až někdy poletí k Marsu mí vnukové, mohu jim říct, že jsem byl u toho," komentoval svou misi francouzský účastník projektu Romain Charles.

 

dobrovolníci, kteří se zúčastní simulovaného letu k Marsu

Dobrovolníci pro simulovaný let k Marsu: v horní řadě jsou zleva Suchrob Kamolov, Romain Charles, Diego Urbina a Wang Jü, ve spodní pak opět zleva Alexej Siťov, Alexandr Smolejevskij a Michail Sinělnikov