Teplický soud ve středu poslal do vazby bývalé policisty Adama Řebíčka, Romana Majerníka a Radka Turišina, kteří jsou obžalováni z braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Soudce během projednávání případu uvedl, že k uvalení vazby má sedm indicií. Údajně byl kontaktován s nabídkou úplatku a existují tlaky na jeho odvolání.

Podle serveru Novinky.cz soudce Milan Ferenc uvedl, že již nemohl ignorovat tlaky doprovázející hlavní líčení. "Moje zapisovatelka byla kontaktována, zda bych přijal jeden milion korun za to, že případ lidově řečeno zametu pod koberec," řekl podle serveru Ferenc. "Někteří lidé hledají cestičky, jak mě zdiskreditovat a postavit mimo službu. V takovém případě by kauzu převzal jiný soudce a důkazní materiály by projednával znovu od začátku. To je nechutné," dodal.

Obžalovaným hrozí až pět let vězení. Všichni v minulosti vinu popřeli, podle nich jde o vykonstruované obvinění, které má i politické pozadí. Adam Řebíček je bratr bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS).

Inspekce ministerstva vnitra prošetřuje i další podezření na nabízení úplatku. Korunní svědek obžaloby Michal Bartes, od kterého policisté údajně dostávali peníze, v minulosti uvedl, že mu někdo nabízel úplatek sedm milionů korun, pokud nebude svědčit v neprospěch Adama Řebíčka.

Soudce kvůli tomu již na začátku května vazbu na obžalované zvažoval, ale nakonec je do ní neposlal, protože v případu nebyl nikdo obviněn a pouze se prošetřuje.

Podnikatel požaduje tři miliony

Státní zástupce v obžalobě tvrdí, že všichni tři muži jako tepličtí kriminalisté brali peníze od majitele teplického autobazaru Bartese. Nejprve si od něho údajně zhruba na konci roku 2005 vzali 200 tisíc korun za slib, že se postarají o jeho vyšetřování v případě spojeném s jeho bývalým zaměstnáním. Pak si prý na různých místech za různé informace brali další částky.

Bartes po trojici požaduje zpět tři miliony korun. Přesné vyčíslení částky nemá, u soudu uvedl, že si částky i data psal do sešitu, ten se údajně ztratil poté, co policisté během vyšetřování kauz spojených s jeho podnikáním prohledávali autobazar. Obdobně se prý z počítačů ztratilo i mnoho záznamů.

Obžalovaní tvrdí, že na vykonstruování procesu se podílela i inspekce ministerstva vnitra, na kterou se Bartes obrátil v roce 2008. Jako důkazy u soudu slouží i nahrávky, které díky Bartesovi inspekce získala.