Írán vyveze část obohaceného uranu do Turecka. Má za to dostat palivo pro výzkumný reaktor. Neplní tak ale přesně původní návrh mezinárodního společenství. O vývozu 1200 kilogramů uranu do Turecka se v pondělí v Teheránu dohodli prezidenti Íránu, Brazílie a Turecka.

V první reakci Velká Británie zdůraznila, že navzdory dnešní dohodě musí příprava rezoluce OSN o sankcích vůči Íránu pokračovat. Írán zůstává podle Londýna i přes dohodu s Tureckem zdrojem znepokojení.

"Írán má povinnost přesvědčit mezinárodní společenství o svých mírových úmyslech," citovala agentura Reuters z prohlášení britského ministerstva zahraničí. "Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) řekla, že není schopna to ověřit. Proto s našimi partnery pracujeme na sankční rezoluci v Radě bezpečnosti. Dokud Írán konkrétními akcemi nesplní své závazky, tato práce musí pokračovat."

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan naproti tomu po dnešní dohodě nevidí důvod pro sankce RB OSN vůči Íránu. "Írán tou dohodu, již dnes podepsal, dokázal, že chce spolupracovat. Pro další sankce a nátlak už není důvod," řekl.

Výzkum nebo bomba?

Írán dostal loni nabídku vyvézt velkou část svého uranu obohaceného na 3,5 procenta do Ruska. To mělo uran obohatit na vyšší stupeň a Francie pak z něj měla vyrobit palivové tyče pro reaktor, v němž Íránci vyrábějí izotopy využívané v onkologické léčbě.

Írán ale na dohodou v této podobě nakonec nepřistoupil a začal sám obohacovat uran na 20 procent. Chtěl také dál vyjednávat a prosadit výměnu uranu po malých částech nebo rovnou za palivové tyče.

Země, které s ním vyjednávají, tedy stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo, s tím ale nesouhlasily. Teď se v RB OSN připravuje čtvrtá sada protiíránských sankcí.

Dohoda, již v pondělí za přítomnosti prezidentů podepsali ministři zahraničí tří zmíněných zemí, předpokládá, že přistoupí-li na ni Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), dostane Írán výměnou za 1200 kilogramů svého uranu uloženého v Turecku 120 kilogramů paliva obohaceného na 20 procent.

Na uložení íránského uranu v Turecku dohlédne MAAE a Írán. V případě, že Teherán silněji obohacený uran nedostane, vydá mu Turecko uran obohacený na 3,5 procenta zpět. Která ze zemí dodá uran pro reaktor, zatím jasné není.Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že MAAE bude o teheránské dohodě informována do týdne.

Izrael: Je to jen manipulace

Smyslem loňského návrhu na vývoz íránského slabě obohaceného uranu bylo vyřešit dlouhodobý spor o jaderných ambicích Teheránu. Vývozem 1200 kilogramů, což představuje asi 70 procent íránských zásob, by se eliminovala možnost, že Írán případným dalším obohacením bude pracovat na výrobě atomové bomby. Írán tvrdí, že takový úmysl nemá, ale inspekce MAAE to nevyloučily.

Nová dohoda má umožnit Íránu vyhnout se dalším sankcím a obnovit vyjednávání s velmocemi. Jako první na ni reagoval Izrael, považovaný za jedinou jadernou mocnost na Blízkém východě.

Nejmenovaný izraelský představitel, jehož citovala agentura AFP, řekl že se Teheránu podařilo zmanipulovat Turecko a Brazílii, aby vytvořil dojem o výměně uranu. "Íránci už v minulosti tím, že přistoupili na loňskou dohodu, odvrátili napětí a hrozbu mezinárodních sankcí. Pak ale návrh zamítli a odmítli podmínky splnit," řekl tento izraelský zdroj AFP.