Kurz eura během nočního obchodování v Asii zrychlil pokles a vůči dolaru klesl nejníže za poslední čtyři roky. Společná evropská měna padá proti naprosté většině světových měn a doplácí hlavně na nepříznivý stav veřejných financí v některých zemích eurozóny. K čínskému jüanu je euro nejníže za posledních osm let.

Nad ránem se euro k dolaru prodávalo za 1,2306 USD, kde naposledy bylo v dubnu 2006. Minulý týden kurz osciloval kolem nejnižších hodnot za poslední rok a půl. Teď, když euro spadlo pod 1,2329 USD, což bylo minimum z října 2008, z ryze technického hlediska má před sebou volnou cestu až na 1,1640 USD. Tam bylo naposledy v listopad 2005.

Vůči jüanu euro spadlo na 8,3815 CNY, kde bylo naposledy koncem roku 2002. Citelně kleslo i proti konci minulého týdne, kdy se ještě prodávalo za 8,5351 CNY.

Na pokles eura mají v poslední době vliv obavy, že chystaná úsporná opatření v některých zemích eurozóny mohou nepříznivě ovlivnit očekávané oživení evropské ekonomiky. Evropa se kvůli potížím Řecka dohodla na vytvoření stabilizačního fondu, který má mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu korun).

Evropa sráží i cenu ropy

Cena ropy se dnes propadla pod 70 dolarů za barel. Dostala se tak na nejnižší úroveň za více než tři měsíce. Dolů ji tlačí obavy ohledně problémů se zadlužením v Evropě, slabý kurz eura a vysoké zásoby suroviny ve Spojených státech.

Cena americké lehké ropy klesla až na 69,82 dolaru za barel, nejníže od 5. února. Později část ztrát smazala a kolem 6:15 SELČ se prodávala za 70,27 dolaru. Oproti pátečnímu závěru tak vykazovala pokles o 1,34 dolaru. Severomořská ropa Brent zlevnila o 1,17 dolaru na 76,76 dolaru.

Během minulých dvou týdnů se cena americké ropy propadla o 14,54 dolaru, tedy o 16,9 procenta. Zaznamenala tak nejprudší dvoutýdenní propad od začátku loňského roku, napsala agentura Reuters.

"Všechny trhy v této chvíli pokračují v poklesu kvůli krizi eura," uvedl analytik Ken Hasegawa z makléřské společnosti Newedge. "Zásoby ropy a ropných produktů v posledních týdnech rostly, což je další faktor stojící za nepříznivou náladou na trhu," dodal.