Radnice amerického Detroitu se chystá strhnout tisíce opuštěných domů. Město se již desetiletí potýká s úbytkem obyvatel a je v něm přes 33.000 domů, ve kterých nikdo nebydlí. Velkou ránu kdysi pyšnému centru amerického automobilového průmyslu v posledních letech zasadila hospodářská recese, když zdejší výrobci propustili desetitisíce zaměstnanců.

Starosta města Dave Bing oznámil, že do konce svého funkčního období na začátku roku 2014 chce nechat strhnout 10.000 domů. Město tak podle něj bude více odpovídat své skutečné velikosti a počtu obyvatel. Jen do konce letošního září pak demolice čeká 3000 domů. Detroit na řešení problému dlouho neměl peníze. Nedávno ale získal od federální vlády 20 milionů dolarů (zhruba 413 milionů Kč), hlavně z balíčku na podporu ekonomiky zasažené recesí.

"Až bude po všem, bude tu hodně prázdného místa," řekla deníku The Wall Street Journal (WSJ) ředitelka stavebního odboru detroitské radnice Karla Hendersonová. Podle WSJ zatím radnice nemá jasnou představu, jak s plochami po zdemolovaných domech naloží. Bing ale uvedl, že celé oblasti bude nutné vybudovat zcela znova. Na uprázdněných pozemcích by například mohly být parky nebo farmy.

Obyvatelé města s demolicí souhlasí

Demolice, zejména historických budov, jsou nicméně jinak v Detroitu citlivým tématem, podotkl The Wall Street Journal. Často se stávají předmětem vyčerpávajících sporů developerů, obyvatel, městských úředníků a ochránců památek.

Obyvatelé města se záměrem radnice souhlasí, protože prázdné budovy přitahují zločin a odrazují zájemce o domy v jejich blízkosti. Někteří se ale obávají, že si tím Detroit uzavírá cestu k případné obnově v budoucnosti. "Město nikdy nic takového neudělalo. Musíme udělat kulturní změnu," podotkla Hendersonová.

Obyvatelé Detroit opouštějí již několik desetiletí. Zatímco v roce 1950 ve městě žilo přes 1,8 milionu lidí, předloni jich bylo 912.000. Ještě v roce 2000 přitom město obývalo 950.000 lidí.