Šestnáctiletá Australanka je, byť zatím neoficiálně, nejmladším jachtařem, který úspěšně obeplul zemi bez jakékoliv asistence. Kromě rodičů a přátel její deset metrů dlouhou plachetnici Ella's Pink Lady uvítal v sobotu v Sydney australský premiér Kevin Rudd. Kdo mohl, sledoval triumfální návrat mladé jachtařky v přímém televizním přenosu.

Přivítání s rodinou bylo hodně dojemné a z televizního záznamu bylo patrné, že Jessica takové davy na uvítanou nečekala. Na cestě do přístavu jí doprovázely stovky lodí a na obloze malé letadlo vykroužilo pomocí dýmovnic její jméno. Řada lidí ji přišla uvítat v růžovém, tedy v barvě její plachetnice, a také červený koberec, který pro ni nachystali, byl ve skutečnosti růžový.

Všichni s napětím čekali, zda jachtařka po tak dlouhé době na lodi bude schopná normálně chodit a dokonce pro ní připravili golfový vozík, Jessica však kráčela jistě, byť jí její matka nestále opatrně podpírala. 

Austrálie má novou hrdinku 

"Vítej zpátky na suché zemi, vítej doma jako nový australský hrdina," řekl jí na uvítanou premiér ve zcela zaplněném amfiteátru poblíž opery v Sydney. Jessica mu poděkovala, ale pak dodala, že v něčem s premiérem nesouhlasí: "Jsem obyčejná holka, která si splnila svůj sen. Ale hrdinka, to nejsem."

Na otázku, co bylo na plavbě nejtěžší, odpověděla: "Když jsem vyplouvala a musela se rozloučit se všemi blízkými. A pak dlouhá čekání na předpovědi počasí." A po čem se jí kromě bližních nejvíc stýskalo? "Po čerstvém, dobře okořeněném  jídle a čokoládě."

Jessica během své cesty překonala téměř 23 tisíc námořních mil (přes 42 tisíc kilometrů) a i když se plavila převážně po jižní polokouli, překonala i rovník, což je podmínka pro uznání sólo plavby kolem světa. Za velký zážitek považuje například setkání s lodí Queen Mary 2 v Indickém oceánu. "Vysílačkou jsem si povídala s kapitánem, popřál mi hodně štěstí po zbytek mé plavby. A bylo skvělé slyšet, že kvůli mně změnil kurs."

Kritika rozhodnutí i cesty

Přesto jí kritici vyčítají, že vzdálenost, kterou překonala, je na uznání rekordu příliš krátká a navíc že na severní polokouli plula jen krátce. Jachtařka na to v blogu, který celou cestu psala, reagovala poznámkou: "Tedy, jestli jsem neobeplula svět, pak tedy nevím, co jsem těch posledních sedm měsíců dělala."

Kromě podpory se od chvíle, kdy zveřejnila svůj záměr, setkávala i negativními reakcemi, které lze shrnout do konstatováni – je příliš mladá a nezkušená na tak dlouhou a nebezpečnou cestu. Kritických hlasů ještě přibylo poté, co se Jessica během připrav na volném moři srazila s nákladní lodí a jen se štěstím vyvázla bez úrazu. Jachtu však tehdy poškodila.

Když ovšem letos koncem ledna obeplouvala Mys Dobré naděje, australský premiér, který si s ní během její plavby několikrát telefonoval, na její adresu řekl: "Jessica Watsonová si vede báječně a doufám, že zbytek její cesty půjde tak dobře jako dosud. Je to skvělá Australanka."