Poslanecká sněmovna se sejde na poslední řádné schůzi 18. května. Podle návrhu programu by se měla zabývat zvýšením mateřské, protikorupčním balíčkem i přímou volbou prezidenta. Na programu má také všechny návrhy vetované Senátem a prezidentem. Ve čtvrtek tak rozhodl organizační výbor sněmovny.

Podle původní dohody některých politických stran se na poslední květnové schůzi měly řešit pouze vetované zákony. Mezi nimi je například návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, zahrádkářský zákon, zákon o České národní bance či zákon týkající se biopaliv.

ČSSD ale přišla s návrhem zařadit do programu tři další zákony. Jde o vládní protikorupční balíček ve třetím čtení, návrh ČSSD na regulaci lobbingu taktéž ve třetím čtení a návrh na přímou volbu prezidenta. Výbor jejich záměr podpořil. O definitivním programu budou poslanci hlasovat na začátku schůze.

Jednání je zatím plánováno jako jednodenní. Není ale vyloučeno, že se protáhne na více dní.

Za prioritu pro květnovou schůzi většina stran považuje zvýšení mateřské. Ta byla snížena od 1. ledna kvůli státním úsporám. Veto prezidenta bude patrně přehlasováno, protože strany, které zvýšení mateřské prosazují, mají více než nutných 101 hlasů.

Na dvě desítky mezinárodních smluv už zřejmě nedojde

Sněmovna už do voleb s největší pravděpodobností nestihne schválit asi dvě desítky mezinárodních smluv a dohod. Jde například o úmluvy zabraňující dvojímu zdanění či dohody o ochraně a podpoře investic. Ty tak budou muset být předloženy znovu nové sněmovně, čímž se jejich ratifikace zpozdí. Podle poslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) by ale Česku neměla kvůli zpoždění ratifikace hrozit nějaká významnější újma.

"Myslím, že když tam jsou dvojí zdanění a podobně, tak to možná není úplně fér pro naše investory, ale na druhou stranu se podle mě nic zásadního nestane," řekla poslankyně. Současně však doplnila, že je chyba, že sněmovna už smlouvy neschválí, protože mezi nimi není žádná konfliktní. Jejich projednávání by proto nezabralo příliš času.

Nová legislativní cesta tak například čeká dohody o ochraně a podpoře investic, které chce ČR uzavřít s Gruzií, Guatemalou, Saúdskou Arábií či Chorvatskem. Na schválení si počkají i smlouvy zabraňující dvojímu zdanění se Srbskem a Čínou. Stejně tak nebude zřejmě schválena dohoda s Austrálií o sociálním zabezpečení či se Švýcarskem o předávání osob.