Slovenský premiér Robert Fico vyhrožuje slovenským Maďarům, že nebude přípustné, aby měli slovenské i maďarské občanství. V takovém případě by totiž mohli to slovenské ztratit. Fico tak reagoval na novelu o tzv.dvojitém občanství, kterou má maďarský parlament posuzovat tento pátek.

Zákon umožňuje Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství.

Pokud bude novela schválená, Fico ji chce nechat předložit k posouzení také vysokému komisaři OBSE pro menšiny. Sám ji považuje za bezpečnostní riziko. 

Novela se zřejmě rozdmýchá další válku mezi oběma zeměmi. Podle odcházejícího maďarského ministra zahraničí Petera Balazse Slovensko odvolalo v reakci na chystanou obnovu zákona z Budapešti slovenského velvyslance. 

O chystaném zákonu ve středu informoval slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka jeho budoucí maďarský kolega János Martonyi. Lajčák už ve středu řekl, že se slovenská vláda v souvislosti s chystaným maďarským zákonem pravděpodobně obrátí na příslušné mezinárodní instituce.

Novým zákonem by se měl zabývat maďarský parlament již na svém prvním zasedání plánovaném na pátek. Očekává se, že k zákonu bude přijato jen usnesení a schválen bude později. Nepředpokládá se však, že by neprošel, protože vítězná strana Fidesz ve volbách získala v parlamentu ústavní většinu.

 

Související