Nejistota ohledně budoucnosti eurozóny rozpoutala doslova zlaté šílenství. A mincovny, které razí zlaté mince, jedou na plné obrátky. Například světoznámá rakouská mincovna Münze Österreich za poslední dva týdny prodala 108 tisíc uncí světoznámé mince Vídeňský filharmonik z ryzího zlata. A to je o 20 tisíc uncí víc, než prodala za celé první letošní čtvrtletí.

Kerry Tattersall, marketingový ředitel mincovny říká, že razí mince "tak rychle, jak jen můžeme". A dodává: "Museli jsme zavést třetí směnu, takže nyní vyrábíme nonstop. Je to senzační vzestup poptávky po zlatých mincích."

Za velkým zájmem o fyzické zlato je nejistota investorů ohledně dalšího vývoje ekonomiky. Snaha eurozóny vypořádat se pomocí masivního stabilizačního balíku ve výši 750 miliard eur pro nejzadluženější země navíc může značně zvednout inflaci - a zlato bývá považováno jako zajištění proti vzestupu cenové hladiny.

"Světová ekonomika se v posledních třech letech dramaticky změnila. Zlato je zajištěním proti nejistotě," říká Stephen Perry, předseda podnikatelské sítě The 48 Group Club.

Poptávka po zlatě - ať už ve fyzické podobě či nikoliv - žene navíc cenu kovu nahoru. Od začátku roku stoupla cena zlata už o více než 13 procent na 1246 dolarů (v přepočtu asi 25 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru