Nejistota ohledně budoucnosti eurozóny rozpoutala doslova zlaté šílenství. A mincovny, které razí zlaté mince, jedou na plné obrátky. Například světoznámá rakouská mincovna Münze Österreich za poslední dva týdny prodala 108 tisíc uncí světoznámé mince Vídeňský filharmonik z ryzího zlata. A to je o 20 tisíc uncí víc, než prodala za celé první letošní čtvrtletí.

Kerry Tattersall, marketingový ředitel mincovny říká, že razí mince "tak rychle, jak jen můžeme". A dodává: "Museli jsme zavést třetí směnu, takže nyní vyrábíme nonstop. Je to senzační vzestup poptávky po zlatých mincích."

Za velkým zájmem o fyzické zlato je nejistota investorů ohledně dalšího vývoje ekonomiky. Snaha eurozóny vypořádat se pomocí masivního stabilizačního balíku ve výši 750 miliard eur pro nejzadluženější země navíc může značně zvednout inflaci - a zlato bývá považováno jako zajištění proti vzestupu cenové hladiny.

"Světová ekonomika se v posledních třech letech dramaticky změnila. Zlato je zajištěním proti nejistotě," říká Stephen Perry, předseda podnikatelské sítě The 48 Group Club.

Poptávka po zlatě - ať už ve fyzické podobě či nikoliv - žene navíc cenu kovu nahoru. Od začátku roku stoupla cena zlata už o více než 13 procent na 1246 dolarů (v přepočtu asi 25 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru