Marka Zuckerberga, kluka, který stejně jako guru techno světa Steve Jobs chodí rád v teniskách a nepotrpí si na žádná saka a obleky, časopis Forbes vyhlásil před dvěma lety za nejmladšího miliardáře světa. A to jen díky jeho webu. Na Facebooku, jenž vznikl na studentské koleji, totiž dnes "žije" přes 400 milionů lidí z celého světa. Původně to přitom měl být jen server pro pár spolužáků z Harvardu.

Facebook, jehož název nezapře inspiraci klasickou školní ročenkou, se však velmi rychle zaplnil profily studentů prestižní univerzity a okamžitě se začaly objevovat hlasy, že by bylo skvělé umožnit přátelit se i se studenty z ostatních univerzit. Během dvou týdnů se totiž na Facebook přihlásily dvě třetiny všech harvardských studentů. Zuckerberg tak vyslyšel volání uživatelů a otevřel web i studentům dalších velkých univerzit, jako jsou Stanford, Columbia nebo Yale. A zájem stále rostl. Od spuštění služby v únoru roku 2004 do léta toho roku stihl svůj systém otevřít studující americké elitě z více než pětačtyřiceti vysokých škol.

To byl začátek, který naznačil, že by nový web mohl mít úspěch a výhledově konkurovat i tou dobou vládnoucímu MySpace. Otec Facebooku tak angažoval spolubydlícího Dustina Moskovitze, s nímž se přesunul do Palo Alto v Kalifornii, aby byli blíž internetové a technologické tavicí peci Ameriky. Služba sice moc nevydělávala, i tak ale dokázala přilákat investory z první světové ligy. Už po čtyřech měsících provozu dostal Zuckerbergův tým půl milionu dolarů od zakladatele platebního systému PayPal Petera Thiela.

O rok později přispěchaly investiční skupiny Accel Partners a Greylock Partners dohromady se čtyřiceti miliony dolarů. Facebook přitom v roce 2005 hospodařil s čistou ztrátou více než 3,5 milionu dolarů. Začaly se objevovat první zprávy o prodeji služby, které však Zuckerberg vždy dementoval. Velká "pecka" přišla v roce 2007, kdy přišel s nabídkou Microsoft. Světová softwarová jednička už tehdy tušila, že jí na internetu ujíždí vlak, a tak se snažila investovat tam, kde se vedoucímu Google příliš nedařilo. I proto právě Google přeplatil a pořídil si 1,6procentní podíl v komunitní síti Facebook za 240 milionů dolarů (zhruba 4,8 miliardy korun). Dnes se uvažuje o tom, že by Facebook vstoupil na burzu.

Zuckerberg už s Microsoftem předtím jednou vyjednával. Pokaždé ale v jiné pozici. Mladík, jenž na své vysokoškolské koleji Alpha Epsilon Pi proslul recitováním Homérovy Iliady, díky Facebooku konečně zúročil svou celoživotní vášeň pro programování. Už na střední škole se bavil vývojem her a programů. A o jeho systém Synopsis - přehrávač hudby, který vybíral skladby podle vkusu uživatele-, projevil zájem i Microsoft. Namísto nástupu do služeb IT giganta však Zuckerberg i kvůli přání rodičů radši zvolil Harvardskou univerzitu.

Možná udělal dobře, protože Facebook změnil internet. Respektive dal lidem šanci změnit internet, když jim otevřel svůj systém. Z programátora se stal zároveň vizionářem, který může jedním rozhodnutím změnit životy více než 400 milionům lidí a jejich přátel. "Soukromí jako takové je přežitek dvacátého století, je prostě jiná doba a lidé mohou být v kontaktu s mnoha lidmi po celém světě," komentuje Zuckerberg explozi případů, v nichž Facebook mění, anebo ničí rodiny, přátelství či partnerské vztahy. "Za to nemůže Facebook, uživatelé by měli přemýšlet o tom, co na svém profilu publikují," dodává.

S úspěchem Facebooku přišla i první obvinění z krádeže nápadu. Zuckerberg totiž pro své spolužáky Divya Narendra, Camerona Winklevosse a Tylera Winklevosse dokončoval jejich projekt ConnectU, který v podstatě fungoval na témže principu jako později Facebook. Žaloba od sousedů na koleji tak tvrdila, že Zuckerberg ukradl nápad, byznys plán i zdrojový kód systému. Soud už se táhne více než pět let a stále není jasno, jak to tehdy bylo. Zuckerberg ale kauzu přenechává právníkům a snaží se objevit byznysmodel, díky němuž by své dítě naučil pořádně vydělávat. Google totiž dokáže zpeněžit víceméně stejné množství uživatelů několikanásobně vícekrát. Mladému šéfovi Facebooku přinesl kromě peněz i přítelkyni Priscillu Chan. Sám ji totiž v roce 2007 oslovil, jestli by u něho nechtěla pracovat. Dnes tvoří VIP pár IT scény.

Letos by měl mít také premiéru film o tom, jak vlastně síť vznikla. Režisérem snímku s názvem Social Network se stal překvapivě David Fincher a roli Marka Zuckerberga ztvárnil Jesse Eissenberg. V komedii by si měl zahrát i zpěvák Justin Timberlake.


Mark Zuckerberg
O "vynález" Facebooku se soudí se spolužáky.
FOTO: ARCHIV ISIFA

Související