Americký prezident Barack Obama v pondělí předal americkým zákonodárcům k posouzení americko-ruskou smlouvu o spolupráci v civilním využívání jaderné energie. Uvedení smlouvy v platnost se zdrželo kvůli vojenskému zásahu Ruska v Gruzii v srpnu 2008. Obama však před kongresmany poukázal mimo jiné na zlepšení americko-ruské spolupráce v úsilí o mírové využívání jaderné energie v poslední době.

Obama řekl, že situaci v Gruzii už není třeba nadále vnímat jako překážku, která by bránila podpisu smlouvy o jaderné spolupráci v civilní oblasti.

Dále ocenil zapojení Ruska do řešení otázky íránského jaderného programu. "Úroveň a rozsah americko-ruské spolupráce v otázce Íránu jsou dostatečné, aby opravňovaly k opětnému předložení navrhovaného ujednání Kongresu," prohlásil Obama.

Spojené státy a Rusko v posledním roce "výrazně posílily spolupráci" na nešíření jaderných zbraní a využívání jaderné energie pro civilní účely, pochvaloval si šéf Bílého domu. Mezi příklady takového vývoje jmenoval projevenou ochotu Moskvy podpořit novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN k Íránu a podpis nové bilaterální dohody o snížení jaderných arzenálů obou zemí minulý měsíc v Praze.

Navrhovaná smlouva s platností na 30 let umožňuje dodávání technologií, materiálu a zařízení včetně reaktorů a dalších komponentů za účelem jaderného výzkumu a využití v jaderné energetice. Umožní americkým a ruským firmám formálně spolupracovat při skladování uranu či ukládání jaderného odpadu i při vývoji vyspělých reaktorů.


Smlouva o jaderné spolupráci v civilní oblasti není mezinárodní dohoda vyžadující schválení Kongresem. Zákonodárci ji však musí během 90 dnů posoudit. Zablokovat ji mohou schválením zamítavého stanovisko. Pokud Kongres nic nepodnikne, dohoda automaticky vstoupí v platnost.

Někteří republikánští zákonodárci podle agentury Reuters vyjádřili obavu, že Obama zachází ve vstřícnosti vůči Rusku příliš daleko. Ze strany Ruska se mu údajně nedostává dostatečně konkrétní podpory v otázce sankcí vůči Íránu ani dalších ústupků.

Ujednání podepsali 6. května, v poslední den působení Vladimira Putina v čele ruského státu, v Moskvě prezidenti obou zemí. Za USA to byl Obamův republikánský předchůdce George Bush.