Proslulý londýnský obchodní dům Harrods změnil po čtvrtletí svého majitele. Egyptský miliardář Mohamed Al Fayed ho podle BBC a Sky News prodal za zhruba 1,5 miliardy liber, což odpovídá 45 miliardám korun, katarské státní investiční společnosti Quatar Holding.

Důvodem prodeje je podle zástupců 77letého Al Fayeda jeho přání "více se věnovat svým dětem a vnoučatům". Harrods byl na prodej již delší dobu, ale jeho majitel to vždy vyvrátil. Tržby obchodního domu loni navzdory recesi meziročně vzrostly na rekordních 752 milionů liber. Je totiž rájem bohatých turistů. Harrods je s více než 90 tisíci metry čtverečními prodejní plochy největším obchodním domem v Anglii a jeden z největších na světě.

Al Fayed vlastní londýnský fotbalový klub Fulham a jeho majetek je odhadován na 650 milionů liber. Al Fayed je také znám v souvislosti se svým synem Dodim, jenž v roce 1997 zemřel s princeznou Dianou při autonehodě.

Do impéria Quatar Holding patří podíl v londýnské burze, několik londýnských mrakodrapů nebo 17 procent automobilky Volkswagen.Quatar Holding je již pátým majitelem luxusního obchodního domu Harrods. Původně ho jako malý obchod s potravinami v roce 1849 založil Henry Charles Harrod.

Související