Značná nejednotnost mezi Řeky panuje podle průzkumů v postoji k úsporným opatřením jejich vlády. Z reprezentativní ankety společnosti Alco pro nedělní vydání řeckého deníku Proto Thema vyplývá, že těsná nadpoloviční většina Řeků úsporná opatření vlády schvaluje a dokonce souhlasí s vlastním uskromněním. Podle jiného, méně rozsáhlého průzkumu naopak 66 % obyvatel s úspornými opatřeními nesouhlasí.

Podle obou průzkumů je nicméně jen menšina řeckých občanů ochotna účastnit se pouličních protestů proti vládním škrtům.

Podle listu Proto Thema 54 procent Řeků podporuje ujednání, na jejichž základě musí řecká vláda škrtat ve mzdách státních zaměstnanců i v důchodech výměnou za pomoc ve výši 110 miliard eur. Úsporná opatření jsou podmínkou finanční pomoci Řecku ze strany EU a MMF.

Těsně nadpoloviční většina Řeků je prý ochotna učinit osobní oběti v zájmu překonání krize. V průzkumu to uvedlo přes 51 procent respondentů, zatímco 28 procent jich upřednostňovalo stávky a protesty. Třetina Řeků zastává názor, že Řecko by si mělo pomoci samo.

Průzkum byl proveden od středy do pátku minulého týdne mezi 1000 respondenty po protestech, které si ve středu v Aténách vyžádaly životy tří zaměstnanců podpálené banky.

K odlišným závěrům dospěl průzkum agentury Public Issue pro konzervativní deník Katimerini. Šestašedesát procent z 527 dotázaných se vyslovilo proti úsporným opatřením a 39 procent deklarovalo připravenost připojit se k demonstracím. Celkem 68 procent respondentů uvedlo, že protesty podporuje.

Tento průzkum byl proveden už v úterý, tedy den před mohutnými demonstracemi, kdy do ulic metropole vyšlo na 50 000 Atéňanů, a před schválením pomoci klíčovými zeměmi eurozóny v čele s Německem.

Vláda má k prosazování nepopulárních změn pohodlnou většinu v parlamentu. Ohrozit ji podle pozorovatelů mohou jenom rozpory uvnitř vládnoucí strany. V ní existuje radikální křídlo ostře vystupující proti úsporným opatřením.

Řecké odbory, zejména ty, které sdružují státní zaměstnance, hrozí dalšími protestními akcemi. Ty by mohly přerůst až v mohutné sociální nepokoje s velice neblahými důsledky pro celé hospodářství.