Doprava v centru Prahy v blízkosti úřadu vlády se zřejmě změní a některým řidičům způsobí komplikace. Policie poté, co na střechu Strakovy akademie při zasedání Fischerova kabinetu dvakrát vylezli aktivisté Greenpeace, navrhla uzavřít chodník před sídlem vlády pro pěší a do ulice před akademií zakázat vjezd nákladním vozům.

"Policie ale musí úpravy projednat s pražským magistrátem," řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Opatření mají přispět k větší ochraně Strakovy akademie. Nově budou policisté při jednáních vlády hlídat budovou také ze střechy.

Policie posílí také permanentní ostrahu objektu o více policistů a znovu ostrahu speciálně proškolí. "Uložil jsem zajištění permanentní, čtyřiadvacetihodinové ochrany úřadu vlády posílené o další policisty," uvedl Martinů.

Ostraha se rozroste o pět policistů a čeká ji speciální školení ke zvládání podobných incidentů. Podle Martinů tím nevzniknou žádné výraznější náklady navíc. Pomoc armádních policistů, jak ji nabízel vicepremiér a ministr obrany Martin Barták, policejní prezident  odmítl.

Podle navrhovaných dopravních změn by už lidé vůbec nesměli procházet po chodníku, který vede na nábřeží Edvarda Beneše přímo před úřadem vlády. Policie chce na místě vytvořit nový přechod tak, aby chodci mohli před Strakovou akademií přejít na druhou stranu ulice a poté zase zpátky. Změna by měla nastat v řádu týdnů. Obousměrný provoz před úřadem vlády policisté omezovat nechtějí, protože takové omezení by zřejmě vedlo k dopravním zácpám.

Policista zřejmě přijde o část platu

Úkol zostřit ochranu sídla vlády dostal Martinů od ministra vnitra Martina Peciny potom, co se počátkem týdne už podruhé v průběhu půl roku dostali na střechu úřadu vlády aktivisté Greenpeace. V pondělí tam protestovali proti polovičaté modernizaci elektrárny Prunéřov.

Policejní prezident považuje za paradox, že za protiprávní jednání tohoto typu hrozí jako za jiný správní delikt nanejvýš pokuta 5000 korun. "Takovým jednáním přitom může být spáchán čin, který může mít fatální následky - například teroristický čin," upozornil. Policie chce proto vypracovat návrh na legislativní změnu, podle které by podobné jednání bylo vnímáno jako podezření ze spáchání trestného činu.

Na střechu se aktivisté dostali z ulice pomocí auta s vysokozdvižnou plošinou. Transparent vyvěsili do okna tiskového střediska, kde právě pořádal tiskovou konferenci předseda vlády Jan Fischer. Asi po půl hodině je policisté přiměli, aby slezli.

Policista, který nezabránil aktivistům vylézt na střechu, pochybil, proto bude podle Martinů kázeňsky potrestán. Zřejmě ho čeká snížení platu. Po Greenpeace bude policie chtít náhradu, zřejmě ve výši několika desítek tisíc korun.

Šéf policejní ochranné služby František Snopek poté upřesnil, že před úřadem vlády v době incidentu stáli celkem tři policisté - jeden u vjezdu, druhý u vchodu, třetí u výjezdu z objektu. Zasáhnout měl ten, který stál nejblíže k přistavené plošině. Podle Snopka včas nezareagoval. Martinů ale dodal, že z celkového hlediska policista vypjatou situaci zvládl, protože nedošlo k ohrožení života a zdraví ani členů vlády, ani aktivistů.

"Jestli jsme porušili zákon, nebo ne, je věcí přestupkového řízení. Dost nás překvapuje, že pan policejní prezident jeho výsledky takto předjímá," reagoval na informaci jeden z aktivistů Jan Rovenský. Greenpeace se nicméně podle něj nevyhýbá důsledkům svých aktivit.

Aktivisté z Greenpeace vylezli z přistavené plošiny na střechu úřadu vlády už na podzim, úřad vlády poté ostrahu zpřísnil. Na neoploceném nádvoří hlídají od té doby tři policisté a prostor je ohraničen přenosnými kovovými plůtky. Ministr Pecina v úterý řekl, že o omezení dopravy se uvažovalo už na podzim, protože by ale znamenalo dramatické omezení pohodlí řidičů, chce se mu ministerstvo vnitra vyhnout.