Turecký parlament v pátek schválil reformu ústavy a otevřel tak cestu k referendu, jež ji definitivně stvrdí. Konzervativní vládě vzešlé z politického islámu to podle opozice umožní získat více moci. Reforma má podporu 336 poslanců z celkových 550, tedy nikoli dvoutřetinovou většinu, která by byla potřebná k tomu, aby byla přijata definitivně, bez referenda.

Cílem dodatků k ústavě je omezit pravomoc soudní hierarchie a armády. Nyní musí reformu podepsat prezident Abdullah Gül, který také oznámí uspořádání referenda.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek řekl, že reforma bude předložena k referendu, pokud v parlamentu neobdrží dvoutřetinovou většinu.

Kritici obviňují vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), že využívá reforem k tomu, aby podminovala nezávislost soudnictví a aby jmenovala do vrcholných soudních funkcí své stoupence. Jde prý o součást dlouhodobé strategie AKP, jak oslabit sekulární zřízení v Turecku.

Největší opoziční strana již prohlásila, že se odvolá k ústavnímu soudu, aby referendum zablokovala.

Premiér Erdogan, jehož čekají v roce 2011 parlamentní volby, řekl, že reformy jsou zapotřebí k tomu, aby Turecko splňovalo normy platné v Evropské unii, jejímž členem se chce stát. Popřel, že by za jeho úsilím stály jakékoli islamistické ambice.

Vláda již sdělila, že plánuje referendum na červenec, ale odvolání opozice může proces zpomalit.