1. Bez internetu to nejde. Geocaching je hra pro prakticky neomezené množství lidí, která současně probíhá po celém světě. Přístup k ní je všude (s čestnou výjimkou Ruska, které si i tady hraje na vlastním hřišti) možný jen a pouze přes webovou stránku www.geocaching.com. K tomu, abyste mohli začít hledat cache, tajné skrýše, které připravili ostatní hráči, stačí jen připojit se.

2. Registrujte se. Formulář, kterým se stanete členy komunity, je jednoduchý a je v angličtině. Komu tento jazyk nesedí, najde návod krok za krokem na www.geocaching.cz. Ve chvíli, kdy provozovatel serveru pošle aktivační mail, můžete vyrazit za svou první cachí.

3. Vyberte si svou zábavu. Vsaďte se, že cestou do práce míjíte desítky skrytých cachí. Můžete si vybírat, na jakou zábavu máte zrovna chuť. Ve městě se dá s trochou úsilí během jediného odpoledne najít třeba stovka skrýší, nebo vás autor cache může zavést na několikadenní výlet pro české divočině.

4. Vyzkoušejte různé typy cachí. Poznáte je podle ikonky, kterou mají přiřazenou na serveru. Zelená znamená obyčejnou cache, ke které vás přímou cestou dovede navigace. Otazník označuje takzvanou mystery cache. Znamená to, že správné souřadnice získáte, až když vyřešíte hádanku. Mohou to být jednoduché hříčky i opravdu složité šifry, záleží na autorovi cache. Oblíbené jsou i multicache, tedy cesty od jedné zajímavé skrýše ke druhé.

5. Speciální navigace otvírají nové obzory. Geocaching se dá provozovat prakticky s každou turistickou navigací. Některé modely (zatím pouze od Garminu) ale dokážou více. Umí si například stáhnout informace o vybrané cachi z internetu, což je pohodlnější než vše potřebné tisknout. Jen s nimi se dá také vyrazit za cachí typu Where I go. Při téhle inovaci se cesta automaticky otevře až ve chvíli, kdy s navigací dorazíte do předem určeného místa.

6. Pravidlo číslo jedna zní: nebýt viděn. Schránka musí zůstat tajná, a proto ji otvírejte jen ve chvíli, kdy vás nikdo nevidí. Je to nezbytné, pokud má cache zůstat v bezpečí před zvědavými kolemjdoucími.

7. Užijte si dovolenou. Geocaching okoření výlety o spoustu míst, kam nevedou turistické značky. Nejen u nás, ale kdekoli na světě vám cache ukáže zajímavá místa, která znají jen domorodci. To je původní princip celé téhle hry, i když v poslední době zvlášť ve městě už tolik neplatí. Podívejte se na webu, co o cachi napsali ti, kdo už ji objevili. Často najdete kromě slovních komentářů i spoustu pěkných fotek.

8. Poslední pomoc je na webu. U každé cache je na webu vodítko, podle kterého se dá najít. Ve chvíli, kdy už hodinu obracíte každý kámen na místě, kam vás navigace zavedla, a cache pořád nikde, se malá nápověda bude hodit.

9. Zapište se do logbooku. Tím uzavřete hru a zároveň poděkujete člověku, který pro vás nezištně celou zábavu připravil. Na stránku nalezené cache můžete psát komentáře nebo umístit fotky, a tím zároveň ukážete ostatním, na co se na cestě za ní mohou těšit.


Navigace.

Stačí jakýkoli turistický model. I ta nejlevnější navigace za cenu od 2000?Kč umí určit bod daný podle souřadnic. Existují ale i modely specializované přímo na geocaching, které umí stahovat informace přímo z www.geocaching.com. Ty ale ocení spíš zkušenější hráči. Dobrý mapový software je plus navíc. Česko má vůbec nejlepší soubory digitálních map v rozlišení 1:10 000 na světě.

Dobré boty.

Platí to doslova i v přeneseném smyslu. Počátečním impulzem celé téhle zábavy bylo vytáhnout lidi na zajímavá místa, kam by se jinak nepodívali. Za cachí se nechodí po cestách, ale terénem.