Největší propady PX v nedávné historii

17. 2. 2009

-6,80 %

Vrcholí finanční krize, burzy hledají své dno

30. 3. 2009

-5,41 %

Barack Obama prohlašuje, že nedá peníze krachujícím automobilkám

13. 5. 2009

-6,23 %

Po dvouciferných vzestupech v předchozích měsících začínají investoři vybírat zisky

5. 5. 2010

-4,88 %

Burzy sráží hlavně obavy o osud Řecka

Obchodníci na pražské burze včera předvedli, jak vypadá ukázková panika. Parket rozhýbaly obavy z rozšíření řecké krize i na další země eurozóny a hlavní burzovní index PX spadl o 4,88 procenta na 1194,8 bodu. To je nejhlubší propad za poslední rok.

Pražský akciový trh se navíc včera zařadil k nejrychleji padajícím burzám na světě, hůře si už vedly jen akcie v Rumunsku a na Ukrajině. Dokonce i v Aténách na tom byly o něco lépe, tamní burza odepsala "jen" 3,91 procenta.

Nejvíce spadly akcie mediální společnosti CME, která v Česku vlastní televizi Nova, a to o 11,5 procenta. K propadu těchto akcií ovšem přispěly i nevalné výsledky, které firma zveřejnila ráno před otevřením trhu.

O více než sedm procent přišly i akcie developera ECM, autobazarů AAA a těžební společnosti NWR. Výrazně ztrácely i hlavní burzovní firmy - ČEZ a Erste Bank. Během jediného dne se tak celková hodnota firem na pražské burze smrskla přibližně o 67 miliard korun.

O nervozitě investorů ovšem vypovídá i objem obchodů. Na hlavním trhu se během včerejška "protočilo" 4,1 miliardy korun - to je ve srovnání s předchozím obchodním dnem dvojnásobek. Vyšší objemy přitom svědčí o hromadných výprodejích akcií a naznačují útěk zahraničních investorů z trhu.

Světové akcie letos na nule

Ztrácejí ovšem akcie na všech trzích, celosvětový index MSCI World přišel o všechny letošní zisky. Evropským akciím včera nepomohla ani vylepšená prognóza růstu z pera Evropské komise. Investoři totiž citlivě reagují na zprávy z Řecka. A včerejší krvavé protesty v Aténách naznačují, že místní vláda bude jen velmi obtížně přesvědčovat občany o tom, aby se vzdali současných sociálních výhod výměnou za pomoc od členů eurozóny a MMF.

"Pro akciové trhy takový vývoj neznamená nic příjemného - investoři dávají přednost aktivům, která vnímají jako nejméně riziková, a zbavují se akcií," upozorňuje analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

"Německo, ani další země, si nedovolí ztratit kontrolu nad situací. Je to krátkodobý problém, který se podaří uhasit. Současný pád trhů je přehnaný," myslí si naopak Jim Paulsen, hlavní investiční stratég kalifornské Wells Capital Management.

Koruna prudce oslabuje

Díky rostoucí nejistotě na trzích se stále větší přízni investorů těší americký dolar. Ti se naopak zbavují eura, a s ním i prakticky všech středoevropských měn. Evropská měna kvůli tomu oslabila včera na 1,285 dolaru za euro, tedy na 14měsíční minimum. Podobně ztrácela i koruna - k dolaru propadla o 40 haléřů na 20,30 koruny za dolar. Jen za poslední dva dny oslabila česká měna vůči dolaru o více než pět procent. A nedařilo se jí ani vůči euru.

Investoři nyní čekají, zda jednotlivé členské státy odsouhlasí záchranný balíček pro Řecko ve výši 110 miliard eur, tedy téměř tří bilionů korun. Ani tak ale není jisté, že jeho schválení trhy dokáže zklidnit.

"Řecké problémy s deficitem mohou nakazit další členské státy měnové unie, což by se negativně odrazilo na kapitálových trzích," připomněl včera člen rady guvernérů Evropské centrální banky a prezident Bundesbanky Axel Weber. "Celkem vzato, německý příspěvek k záchrannému balíčku je ospravedlnitelný," uvedl před německými zákonodárci. Ti o něm budou rozhodovat v pátek. Z německé kapsy přitom vytáhnou Řekové přibližně pětinu celkové sumy.



Černý den pražské burzy